INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

07:11 | sobota | 01.10.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Czy jesteś na liście przydatnych na wypadek wojny?

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

1 października

Ostatni Piastowic

30 września 1089 r. Polacy lubią się szczyć, że w historii nie mieli królobójców. Cóż nie jest to do końca prawda. Już pierwsi władcy mieli...

Koniecznie przeczytaj

W kancelarii prezydenta ma powstać baza danych zawierająca nazwiska osób, które mogą być szczególnie przydatne państwu w razie wojny. Kto na nią trafi?

Niby to nic nowego, bo od zawsze istniały zawody mniej i bardziej przydatne państwu w razie zagrożenia. Według państwa, wojskowym czy lekarzem jest się zawsze, nawet po odejściu z zawodu. Wojna na Ukrainie przypomniała o tym władzom.

- reklama -

Jeśli wierzyć medialnym doniesieniom, w otoczeniu prezydenta Andrzeja Dudy pojawił się pomysł stworzenia bazy osób, które mogą być przydatne w chwili zagrożenia państwa. Do bazy danych mieliby trafić emerytowani wojskowi, policjanci, strażacy czy kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii C.

– Ludzie, którzy odeszli ze służby, albo którzy posiadają określoną wiedzę, to jest kapitał, który w sytuacji zagrożenia państwa warto dobrze wykorzystać (…). To jest ten kierunek, aby kapitał ludzki, który mamy w rezerwie, się nie marnował i żeby to nie kolesiostwo decydowało o obsadzie stanowisk w urzędach, tylko kompetencje – tłumaczył jednemu z tabloidów generał Roman Polko, członek Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności przy Prezydencie RP i były dowódca GROMu.

Będzie wojna?

- reklama -

Brzmi niepokojąco, zwłaszcza, że do tej pory rząd uspokajał, iż Polsce nie zagraża żadne niebezpieczeństwo. Oczywiście, trzeba się liczyć z tym, że każde rozsądne państwo ma podobne listy na wypadek zagrożenia swego bezpieczeństwa, ale raczej nie ujawnia ich tworzenia. Tymczasem z wypowiedzi, które pojawiły się w mediach wynika, że władze polskie bardzo poważnie podchodzą do zagrożenia.

Wykonaliśmy takie analizy osób, które pracują w różnego rodzaju sztabach kryzysowych, zarządzania kryzysowego w miastach i z tej analizy wynika, że większość tych ludzi to są pracownicy administracji, poprzesuwani z jednego działu do drugiego (…). Krótko mówiąc, biurokraci, a nie tacy, którzy potrafią w sytuacjach kryzysowych coś robić – powiedział dziennikowi „Faktowi” generał Polko. Niezbyt dobrze to świadczy o przygotowaniu Polski na wypadek zagrożenia. Jeszcze słabsze jest odkrywanie tych „kart”, bo można być pewnym, że każda literka w polskich gazetach jest czytana w Ambasadzie Rosji (i nie tylko).

Na razie jednak, poza zasygnalizowaniem problemu, nie ma podanych szczegółów projektu ani baz danych, które mają w jego ramach powstać.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

5 KOMENTARZE

5 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Ewa
13.05.2022 19:34

Jeżeli premier Morawiecki nie poskromi języka to będziemy mieli wojnę. Cały czas atakuje Putina ze to bandyta i inne epitety pod jego adresem. Ileż to można wysłuchiwać tego typu obelg. Absolutnie nie bronię Putina, bardzo dużo ma za uszami ale też nie bronię Ukraińców, jedni drugich warci są, mówiąc językiem potocznym ‘po jednych pieniądzach są’ . Mnie bardzo boli że w niepamięć poszedł Wołyń . Właśnie jest teraz moment aby o tym mówić ,tym bardziej ile dobrego Polacy zrobili dla Ukrainy. Przeprosić powinien prezydent Żełenski ,bardzo piękny byłby to gest z jego strony. I te biedne lwy spod Cmentarza Łyczakowskiego, niczemu winne one są że nadal dyktami pozakrywany. Nigdy ale to nigdy tego nie zapomnę.

Burmistrzowa
13.05.2022 14:13

ufff… na szczęście już nie jestem przydatny – gdzieś zawieruszyłem książeczkę wojskową

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Ruski agent czy pożyteczny idiota? cz. II

Z Radkiem Sikorskim coś się dzieje. Jego własne pytanie o tabletki aż się narzuca. Zwłaszcza patrząc na jego najnowszy...

Przeczytaj jeszcze to!

5
0
Podziel się z nami swoją opiniąx