INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

14:50 | niedziela | 02.10.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Włochy planują dla Ukrainy nową Jałtę

Czas czytania: 3 min.

Kartka z kalendarza polskiego

2 października

Ostatni Piastowic

30 września 1089 r. Polacy lubią się szczyć, że w historii nie mieli królobójców. Cóż nie jest to do końca prawda. Już pierwsi władcy mieli...

Koniecznie przeczytaj

Na Ukrainie leje się krew, a świat zamiast zakończyć wojnę stanowczymi decyzjami wobec Rosji, planuje drugą Jałtę. W roli ofiary tym razem Ukraina.

Włosi najpierw byli niechętni sankcjom wobec Rosji, oczekując np. wyłączenia z nich dóbr luksusowych eksportowanych z Italii do Federacji, a teraz wymyślili pokojowy plan dla Ukrainy. Dziwnym trafem podobny do planu Macrona, uwieszonego na słuchawce telefonicznej łączącej go z Putinem. Przypomnijmy, że Emmanuel Macron zaproponował Ukrainie ustępstwa na rzecz Rosji, żeby „Putin mógł wyjść z twarzą” z wojny. Włosi chcieliby włączyć do podobnego planu kilka państw, w tym Polskę.

- reklama -

Cztery kroki

Włoski plan, już przedstawiony przedstawicielom ONZ i krajów G-7 zawarty jest w czterech punktach. Właśnie ujawniła go gazeta „La Repubblica”.

Wykonanie planu ma nadzorować międzynarodowa grupa mediacyjna, w której znaleźliby się przedstawiciele Francji, Niemiec, Włoch, Turcji, USA, Chin, Kanady, Wielkiej Brytanii, Polski i Izraela. Jak podała gazeta państwa już wykazały chęć uczestnictwa w działaniach, które pozwolą wyjść z kryzysu. Grupę uzupełniliby delegaci organizacji międzynarodowych, głównie ONZ i UE.

- reklama -

Pierwszym krokiem w jego realizacji ma być zatrzymanie wszelkich walk i starć. Całkowite zawieszenie broni i demilitaryzacja linii frontu byłyby warunkiem rozpoczęcia negocjacji.

Etap drugi przewiduje międzynarodowe negocjacje w sprawie statusu Ukrainy. Głównym włoskim celem jest doprowadzenie do „neutralności” Ukrainy (czyli tego, czego oficjalnie chce Putin), z możliwością jej akcesji do Unii Europejskiej (czego Putin nie chce).

To wszystko miałoby być uzgodnione na międzynarodowej konferencji pokojowej, która zgodnie z włoskim pomysłem zajęłaby się także „sporem terytorialnym” Ukrainy i Rosji.

- reklama -

Włoski pomysł zakłada pełną autonomię Krymu i Donbasu z gwarancjami praw do przynależności językowej i kulturowej, ustanowienie pełnego samorządu i niezależnego bezpieczeństwa, ale z zachowaniem integralności terytorialnej Ukrainy. Czyli w praktyce – podsunięciem Putinowi tych regionów na tacy.

Ostatnim, czwartym krokiem ma być zawarcie wielostronnego porozumienia o pokoju i bezpieczeństwie w Europie, które ureguluje stosunki między UE a Federacją Rosyjską.

Porozumienie to ma obejmować ustalenie stabilności strategicznej, rozbrojenia i kontroli zbrojeń, zapewnienie metod zapobiegania konfliktom oraz przyjęcie środków wzmacniających wzajemne zaufanie. Plan przewiduje także całkowite wycofanie wojsk rosyjskich z terytoriów okupowanych i  stopniowe znoszenie sankcji wobec Rosji (w nagrodę).

Ale to już było

Całość śmierdzi Jałtą na kilometr, ale Włosi zdają się tego nie dostrzegać albo uważają, że nie dostrzegą tego Ukraińcy. W dodatku już raz Ukraina podpisała porozumienie, które miało dać jej bezpieczeństwo. Warto więc przypomnieć, że w 1992 r. wraz z Białorusią i Kazachstanem popisała Protokół Lizboński, który w artykule piątym zobowiązywał postsowieckie państwa do denuklearyzacji. Nie zobowiązywał do tego oczywiście samej Rosji. W grudniu 1994 r. Rosja, Stany Zjednoczone, Wielka Brytanii oraz Ukraina, Kazachstan i Białoruś podpisały memorandum budapeszteńskie, czyli bezwartościowe w świetle prawa międzynarodowego porozumienie, w którym w zamian za przekazanie Rosji broni atomowej, Ukraina dostała „gwarancje niepodległości” od USA. Porozumienie zostało podpisane i jak się okazało, gwarancje USA i Wielkiej Brytanii okazały się warte tyle samo, co gwarancje sojusznicze Francji i Wielkiej Brytanii wobec Polski w 1939 r. Notabene memorandum budapeszteńskie składało się z sześciu punktów, więc było bardziej rozbudowane niż włoskie pomysły na nową Jałtę.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Czy Merkel i Putin podpisali nowy pakt Ribbentrop-Mołotow

Uaktywniła się Angela Merkel. W dodatku zachowuje się tak, jakby nowy pakt Ribbentrop-Mołotow został już podpisany. Ostatnio oświadczyła, że...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx