INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

15:55 | niedziela | 02.10.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Unia Europejska zabroni ogrzewania domów

Czas czytania: 4 min.

Kartka z kalendarza polskiego

2 października

Ostatni Piastowic

30 września 1089 r. Polacy lubią się szczyć, że w historii nie mieli królobójców. Cóż nie jest to do końca prawda. Już pierwsi władcy mieli...

Koniecznie przeczytaj

W ramach walki o klimat, Komisja Europejska chce zakazu posiadania ogrzewania w domach. Zakaz obejmie nie tylko piece na węgiel czy drewno, ale także na gaz czy olej opałowy.

Niedawno poruszenie wywołało oświadczenie Ministerstwa Środowiska, potwierdzone przez Lasy Państwowe, o tym, że Polacy mogą w lasach zbierać patyki na opał. Niepotrzebnie. Wymiana pieców, w zależności od województwa, ma nastąpić najpóźniej do września 2024 r. (z wyjątkiem województwa lubuskiego, gdzie wymiana pieca ma mieć miejsce do końca grudnia 2026 r.). Wymienione mają być piece nie tylko na węgiel ale i te na drewno. Tym samym więc i rozwiązanie z patykami jest czasowe – będzie można palić nimi w piecach ale i tak tylko do daty likwidacji tychże. Tym samym więc nie ma sensu nastawiać się na letnie zbieranie chrustu na zimę. Nic to nie da. Wymiana pieca na gazowy, to także rozwiązanie czasowe.

- reklama -

Zakaz posiadania pieca

Okazuje się bowiem, że nawet piece gazowe będą zakazane. „W ramach tzw. Pakietu Fit for 55 Komisja Europejska chce wprowadzić zakaz emisji dwutlenku węgla z paliw kopalnych „ze źródeł zainstalowanych w budynku”.

Innymi słowy możemy zapomnieć o kotłowniach w domach jednorodzinnych czy jakichkolwiek innych budynkach. Zakaz proponowany przez Komisję Europejską będzie dotyczył nie tylko pieców węglowych, ale także olejowych i gazowych. Komisja chce, by dla nowych budynków wszedł on w życie od 2027 r. a od 2030 – dla wszystkich modernizowanych.

- reklama -

To na razie „tylko” propozycja, ale można spodziewać się, że Komisja zrobi wszystko, by stała się ona prawem. Jeśli kolejny chory pomysł Komisji stanie się prawem, mieszkańcy Unii po prostu nie będą mogli mieć w domach własnych źródeł ogrzewania. Z unijnych pomysłów wynika, że nawet kominki będą zakazane. I niech nikt się nie łudzi, że się uchowa. Po coś przecież zgłoszenia pieców były potrzebne.

Co pozostanie właścicielom domów? Albo podłączenie się do sieci ciepłowniczej, której np. w Polsce poza miastami praktycznie nie ma, albo elektryczne ogrzewanie domów. W obu przypadkach oznacza to ogromne koszty, na ponoszenie których wielu właścicieli domów zwyczajnie nie będzie stać.

Tak będzie

- reklama -

Jeśli ktoś uważa, że to tylko głupie pomysły eurokratów z Brukseli, może się gorzko rozczarować. O wprowadzeniu takiego rozwiązania mówią już polscy politycy, chociaż nie mają żadnego pomysłu, jak zastąpić obecne sposoby ogrzewania domów. Od unijnych pomysłów koncepcja polskich polityków różni się tylko tym, że wyeliminowanie pieców gazowych bardziej odkładają w czasie. Mówili o tym już rok temu.  – Perspektywa 2050 roku to jest następnych 30 lat, wiąże się to z celami klimatycznymi europejskimi i naszymi krajowymi politykami, m.in. strategią energetyczną, z przechodzeniem na zieloną energię, odnawialne źródła energii – powiedziała w programie „Money. To się liczy” Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii w lutym 2021 r. Zapewniła, że wszyscy, którzy budują domy i decydują się na ogrzewanie na gaz, „mogą być pewni swojej inwestycji”. No, prawie…- Powinniśmy jednak rozważyć, czy przypadkiem nie ma alternatywnych metod ogrzania naszego domu i możliwości zrealizowania tej inwestycji po kosztach zbliżonych do konwencjonalnych źródeł energii, dzięki mechanizmom dofinansowania – dodała. Jakie to źródła? Tego pani minister nie wiedziała, albo ze względu na koszty wprowadzenia, nie chciała o nich mówić.

Czyli, jak zwykle ostatnio – możemy być pewni, ale nie do końca…  Nie dość więc, że za chwilę Polaków nie będzie stać na spłacenie kredytów pozaciąganych na budowę wymarzonego domu, to jeszcze nawet ci szczęśliwcy, którzy posiadają domy i nie mają kredytowego „garbu”, mogą być zbyt biedni, żeby swoją własność utrzymać.

Komisja jak komuniści 

Jednocześnie wyeliminowanie nawet ogrzewania gazowego i zakaz posiadania w domu własnego źródła ogrzewania to prosty i skuteczny sposób kontroli społeczeństwa. Albo ktoś będzie płacił, albo nie będzie miał ogrzewania. W myśl teorii spiskowych, które powoli przestają być spiskowymi, a stają się faktami, może być jeszcze ciekawiej – jeśli ktoś nie będzie „grzeczny”, to jak w piosence „wesołego Romka” z Misia – wyłączą mu w domku wodę, światło i gaz. Tylko, że to, co śmieszyło Polaków w komedii o życiu w PRL, przestaje być już śmieszne.

I tak to historia zatoczyła koło, a Polska wydostawszy się z jednego reżimu, trafia do drugiego. Z tą różnicą, że teraz na własne życzenie, przy udziale demokratycznie wybranych władz i wśród zapewnień, że to wszystko, by rosła w siłę a ludziom żyło się dostatnio.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

5 KOMENTARZE

5 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
grom52
06.06.2022 10:41

Stawiam dolary przeciw orzechom, że prędzej spłoną “komitety” tego euroburdelu w Brukseli niż uda im się te chore pomysły wyegzekwować.

Ewa
08.06.2022 20:02

Co z samolotami? Ja proponuję w ramach ochrony klimatu aby pasażerowie z samolotów przesiedli się na rowery. Ekologia w całej okazałości

Wwsoseee
14.06.2022 13:54

Zamknijcie potężne zakłady wydzielające dwutlenek węgla w powietrze, przede wszystkim w Niemczech i we Francji. Od zwykłych ludzi wara wam. Nie dość, że okradanie zwykłego pracownika to jeszcze ma on żyć w igloo.? Na wyspy Bahama z wami

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Syf, kiła i mogiła, czyli pandemia chorób wenerycznych

W krajach wysokorozwiniętych widać już skutki promocji seksualnego wyzwolenia – lawinowo wzrosła liczba chorób wenerycznych. Zdaniem amerykańskich ekspertów jest...

Przeczytaj jeszcze to!

5
0
Podziel się z nami swoją opiniąx