INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

07:48 | czwartek | 29.09.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Słynny amerykański inwestor – zarobek jest w więzieniach i psychiatrykach

Czas czytania: 3 min.

Kartka z kalendarza polskiego

29 września

Najlepsza polska opera

28 września 1865 r. Ognisty mazur i aria o starym zegarze. Ale nie tylko to stanowi o sukcesie najlepszej polskiej opery. Była nośnikiem patriotyzmu. I...

Koniecznie przeczytaj

Patrząc na poczynania najsłynniejszego amerykańskiego inwestora, przyszłość świata nie wygląda ciekawie. Najlepszą inwestycją pieniędzy mają być prywatne więzienia i psychuszki.

Michael Burry, w Polsce nie jest powszechnie znany. Inaczej jest w USA, gdzie amerykański inwestor zdobył sławę po tym, jak w 2007 roku wbrew większości graczy z Wall Street zainwestował w zapaść na rynku nieruchomości. Już rok później, okazało się, że miał rację i gdy inni tracili miliony dolarów, on zarobił setki milionów.

- reklama -

Teraz znowu zszokował Wall Street, które przekonuje, by inwestować w nowe technologie i komunikatory elektroniczne.

Indeks technologiczny Nasdaq odbił się prawie o 24 procent od swojego najniższego poziomu w tym roku, co ma przekonać inwestorów, że właśnie tam jest przyszłość. Burry zrobił właśnie coś odwrotnego – pod koniec czerwca sprzedał wszystkie swoje udziały w spółce matce Facebooka – Meta, spółce Alphabet, która jest właścicielem Googla oraz portalu turystycznym Booking. Co ciekawer, inwestycje w tych firmach Berry dokonał zaledwie trzy miesiące temu. To nie koniec, bo Burry zamknął swoje pozycje w Apple, gdzie postawił na spadające ceny akcji koncernu. Wyszedł również z firmy farmaceutycznej Bristol-Myers Squibb, ubezpieczyciela Cigna, międzynarodowej firmy zajmująca się technologią finansów Global Payments, amerykańskich firm medialnych Warner Bros Discovery i Nexstar Media Group, a także firmy zajmującej się gazem ziemnym Ovintiv, jak również amerykańskiego detalisty Sportman’s Warehouse oraz spółki macierzystej Opla – Stellantis. Innymi słowy – porzucił wszystkie „branże”, zdaniem analityków, gwarantujące murowany, a w każdym razie – najbardziej prawdopodobny, zysk. I to w czasie, kiedy większość tych podmiotów na giełdach odnotowała wzrost swojej wartości. Swoim zwyczajem Burry nie uzasadnił swojej decyzji. Coś jednak powiedział.

Jeśli nie Google, to co?

- reklama -

„Czy Nasdaq jest rynkiem byka, ponieważ znajduje się 20 procent powyżej swojego minimum? Kto wymyśla takie rzeczy? Nasdaq zrobił to siedem razy od 2000 roku, zanim spadł o 78 procent do najniższego poziomu z 2002 roku”, napisał o hossie na amerykańskich rynkach. Co ciekawe, Burry już w listopadzie ubiegłego roku, kiedy o wojnie na Ukrainie nikt głośno nie mówił, zainwestował w przemysł obronny i teraz (jak i cała ta amerykańska branża), zarabia krocie. W poza bronią inwestuje. Okazuje się, że w… prywatne więzienia i szpitale psychiatryczne.

Z dokumentów, jakie jako inwestor musi składać przed Amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wynika, że jedyną spółką, w którą inwestował była firma Geo Group, która z kolei inwestuje w… prywatne więzienia i ośrodki zdrowia psychicznego w Ameryce Północnej, Australii, RPA i Wielkiej Brytanii. W momencie tworzenia raportu dla SEC Burry posiadał 500 tys. akcji tej firmy o wartości 3,3 mln. USD. O tym, jak wielki ma wpływa na giełdę, świadczy fakt, że po wpisie inwestora na Twitterze akcje firmy wzrosły w ciągu jednego dnia o prawie dziesięć procent.

Nie wiadomo, jak długo Berry zamierza w swoim portfelu trzymać akcje Geo Group, ale jeśli to inwestycja „na lata”, to zapowiada rozwój „branży” i wzrost „zapotrzebowania” na nią. Biorąc pod uwagę koronawirusowe szaleństwo, zwolennicy teorii spiskowych powiedzieliby, że oznacza to, że niezaszczpieni trafią do więzień jako przestępcy albo do „psychuszek” jako chorzy. Zawsze jednak jest nadzieja, że Berry po prostu spekuluje i gra na to, że inni pójdą  w jego ślady. Na razie skutecznie. I niech ktoś zaprzeczy, że pieniądz rządzi światem.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Ruski agent czy pożyteczny idiota? 

Radek Sikorski od lat pała miłością do dwóch tradycyjnych wrogów Polski: Rosji i Niemiec. Po jego ostatnim twitterowym komentarzu...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx