INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

14:25 | niedziela | 02.10.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Cios w krówki, czyli o fatalnych skutkach nadgorliwości

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

2 października

Ostatni Piastowic

30 września 1089 r. Polacy lubią się szczyć, że w historii nie mieli królobójców. Cóż nie jest to do końca prawda. Już pierwsi władcy mieli...

Koniecznie przeczytaj

Prawie jak badania zawartości cukru w cukrze. Dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej zajął się rozważeniem, czy produkowana z mleka masa kajmakowa jest mleczna czy nie. A od jego stanowiska będzie zależała cena ulubionych cukierków Polaków.

Jak wiadomo, cukierki krówki dzielą się na kruche i „mordoklejki”. Jedne i drugie mają swoich zagorzałych zwolenników. Jedne i drugie spotkał ostatnio poważny cios. A wszystko przez interpretację przepisów podatkowych.

- reklama -

Jak to jest z kajmakiem

Podstawowym składnikiem krówek jest kajmak, czyli masa uzyskiwana z gotowania mleka i cukru. W czasie gotowania dochodzi do odparowania mleka i zostaje słodka masa. I tu właśnie pojawił się problem. Producenci masy kajmakowej zaczęli bowiem różnie ją kwalifikować: część jako produkt mleczarski, część jako cukierniczy a jeszcze inni jako spożywczy. To rodzi określone konsekwencje. Produkty mleczarskie były objęte 5 proc. stawką VAT, a po wprowadzeniu tarczy antyinflacyjnej – zerowym VAT.

Jeśli masa jest kwalifikowana jako produkt spożywczy, VAT wynosi 8 proc. W przypadku zakwalifikowania jako produkt cukierniczy – 23 proc. A każda z tych stawek przekłada się na cenę masy i siłą rzeczy – na cenę krówek, z której są wytwarzane.

- reklama -

Zawartość krówki w krówce

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) jeszcze w 2020 r. uznał, że masa kajmakowa to produkt mleczny ze stawką 5 proc. VAT i wydał wiążącą opinię w tej sprawie. Ale pod koniec 2020 r. zmienił zdanie i zaczął wszczynać postępowania, domagając się szczegółowych wyjaśnień na temat produkcji masy, w tym np. temperatury, w której zaczyna się proces karmelizacji mleka czy zawartości mleka w masie kajmakowej. Obyło się bez badań zawartości cukru w cukrze używanym do produkcji masy, ale ostatecznie uznał, że masa kajmakowa to jednak wyrób cukierniczy niezawierający kakao.

Krówki w cenie

- reklama -

Dyrektor KIS uznał, że w wyniku procesów chemicznych zmieniają się jej cechy organoleptyczne masy – brawa i smak. Masa nie jest biała jak mleko i nie smakuje już jak mleko. Ze stanowiskiem Dyrektora GIS zgodziły się już dwa sądy, acz nie wiadomo, czy składy sędziowskie dokonywały analizy organoleptycznej mleka, cukru i gotowej masy kajmakowej.

Problem w tym, że cały kłopot spowodowali sami producenci masy kajmakowej, którzy wystąpili o jej zakwalifikowanie. Ci, którzy to zrobili, mają jasność. Ci, którzy nie zrobili, teoretycznie mogą nadal kierować się wskazówkami Dyrektora GIS z 2020 r. i stosować niższe stawki VAT, ale biorąc pod uwagę wyroki sądu, jest to dziś bardzo ryzykowne.

I tak wszystko wskazuje, że poczciwe krówki podrożeją. Nawet, jeśli będą się nazywały „mleczne”.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
greg
05.05.2022 13:44

najlepsze kruche z Wawelu” nie kupować z Wedla bo to firma pedalska

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Czy Merkel i Putin podpisali nowy pakt Ribbentrop-Mołotow

Uaktywniła się Angela Merkel. W dodatku zachowuje się tak, jakby nowy pakt Ribbentrop-Mołotow został już podpisany. Ostatnio oświadczyła, że...

Przeczytaj jeszcze to!

1
0
Podziel się z nami swoją opiniąx