INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

05:56 | czwartek | 29.09.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Nawet pięciokrotnie wyższe rachunki za prąd. To nas czeka w przyszłym roku?  

Czas czytania: 3 min.

Kartka z kalendarza polskiego

29 września

Najlepsza polska opera

28 września 1865 r. Ognisty mazur i aria o starym zegarze. Ale nie tylko to stanowi o sukcesie najlepszej polskiej opery. Była nośnikiem patriotyzmu. I...

Koniecznie przeczytaj

Polska nie będzie wprowadzać żadnych ograniczeń w zużyciu energii – zapowiadają władze. Co więcej – dodają, że utrzymają niskie ceny energii dla odbiorców indywidualnych. Fantastycznie. Czy na pewno?

Burzę wywołały słowa Jarosława Kaczyńskiego wypowiedziane w czasie wtorkowego spotkania z wyborcami w mazowieckim Pruszkowie. Prezes PiS zapowiedział, że w odpowiedzi na kryzys energetyczny rząd „zamrozi” cenę prądu dla odbiorców.  Z tym, że nie całkiem. Zamrożona cena będzie obowiązywać do poziomu zużycia do 2000 kWh. Potem trzeba będzie już płacić normalne stawki. Normalne, czyli nawet pięciokrotnie wyższe od obecnych.
Internauci szybko wyliczyli, że 2000 kWh to nawet dwukrotnie mniej od średniego rocznego zużycia energii na gospodarstwo domowe w Polsce. Dane na ten temat podaje też Główny Urząd Statystyczny. Według niego w  2020 r. w porównaniu do roku poprzedniego zużycie energii elektrycznej na 1 odbiorcę (gospodarstwo domowe) w Polsce wzrosło o 1,6 proc. i wyniosło 1996 kWh, przy czym w miastach wyniosło 1752,5 kWh (wzrost o 1,6 proc.), a na obszarach wiejskich 2486,2 kWh (wzrost o 1,7 proc.). Nie należy się spodziewać, żeby to zużycie spadło, można zakładać, że jest raczej odwrotnie.

- reklama -

W dodatku preferowane ekologiczne i bezemisyjne źródła ogrzewania, typu pompy ciepła działają właśnie na prąd, co oznacza drastyczny wzrost rachunków. Osoby, które zainstalowały w domach ogrzewanie na prąd podnoszą, że przyjęcie rozwiązania ogłoszonego przez Jarosława Kaczyńskiego będzie oznaczało limit dziennego zużycia energii na poziomie  5,48 kWh dziennie albo pięciokrotny wzrost rachunków. Pojawiły się już tabelki, z których wynika, że po wprowadzeniu rozwiązania ogłoszonego przez prezesa PiS, gospodarstwo domowe, które zużywa rocznie 4000 kWh w 2022 roku zapłaci 1.600,00 zł ale w 2023 już 4.800,00 zł. Jak łatwo policzyć – 400 zł miesięcznie. Wszystko to ma „zachęcić” Polaków do oszczędzania. Można powiedzieć – ludzki rząd. W krajach Unii czy nawet bogatej Szwajcarii ogłaszane są limity temperatury w mieszkaniach, podgrzewania wody czy długość korzystania z prysznica, a w Polsce – nic z tych rzeczy. Rząd wychodzi ze słusznego założenia „kto bogatemu zabroni” – jeśli Polacy mają ochotę mieć w mieszkaniach tropikalne temperatury, włączone wszystkie światła w domu i wszystkie sprzęty – proszę bardzo. Najwyżej słono za to zapłacą, ale… jak wyżej. A rząd, jak na troskliwą władzę przystało – zadba od tych najbiedniejszych i zagwarantuje im nomen omen – zamrożone ceny.

 Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Piotr Müller ujął to w sposób następujący: „Przede wszystkim chcemy zbudować taki system, o czym też mówił prezes Kaczyński, że jeśli nie przekroczy się pewnego poziomu zużycia energii, to będzie się płaciło mniejsze ceny za energię elektryczną, niż gdyby ten próg przekroczyć. I to ma zachęcać do tego, by faktycznie nie zwiększać tego wykorzystania energii”. W sumie wychodzi na jedno, ale samopoczucie narodu jakby lepsze. Chyba, że ktoś usiądzie i policzy…

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
AMBROGIO
17.09.2022 21:16

Dla prostego posła Jarosława
Kaczyńskiego najważniejsza jest
miłość do IL i UA …

Poprzedni artykułWęgiel jak z(b)łoto
Następny artykułNie taki dobry król
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Niemka grozi Włochom

Ursula von der Leyen jest stary bolszewik – demokracja jest wtedy, kiedy jest tak, jak ona chce. Jeśli którykolwiek...

Przeczytaj jeszcze to!

1
0
Podziel się z nami swoją opiniąx