Umowa zawarta przez Komisję Europejską bezpośrednio z producentami szczepionek ceduje na państwa członkowskie odpowiedzialność cywilną za wszelkie niepożądane zdarzenia w procesie szczepień; gwarantem odpowiedzialności cywilnej jest państwo – powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Na wtorkowej konferencji prasowej, na której zaprezentowano projekt Narodowej Strategii Szczepień, dziennikarze pytali o kwestie ewentualnej odpowiedzialności koncernów produkujących szczepionki na Covid-19 przy wystąpieniu negatywnych skutków ubocznych oraz, czy umowa zakupu szczepionek tę kwestię reguluje.
Minister zdrowia odpowiedział, że w zaprezentowanym projekcie Narodowej Strategii Szczepień “jeszcze nie znalazły się takie dywagacje prawnicze dotyczące zagadnienia odpowiedzialności cywilnej i karnej”. Jak zaznaczył, jest to złożone zagadnienie.
“Po pierwsze, umowa zawierana przez Komisję Europejską bezpośrednio z producentami ceduje na państwa członkowskie odpowiedzialność cywilną za wszelkie zdarzenia, które będą w procesie szczepień pojawiały się jako niepożądane” – powiedział Niedzielski. Dodał, że gwarantem odpowiedzialności cywilnej w tym zakresie jest państwo.
“W gruncie rzeczy, nie wymaga to naszej analizy prawnej, żadnego dodatkowego uregulowania” – stwierdził szef resortu zdrowia.
“Część państw objętych mechanizmem wspólnotowego zakupu, przygotowało specustawy, które mówią, że ta odpowiedzialność jest właśnie na państwie, ale raczej ma to rolę jasnego komunikatu niż konieczności uzupełnienia systemu prawnego” – powiedział Niedzielski.
Poinformował, że rząd zastanawia się, czy nie uzupełnić tekstu Strategii o takie zapisy. “Musimy skończyć analizę. Z pierwszego podejścia wynika, że nie musimy nic doprecyzowywać prawnie” – powiedział.
“Proszę pamiętać, że również w tym przypadku, od strony zagrożenia karnego, będzie działała klauzula dobrego samarytanina, czyli jest to odciążenie środowiska lekarskiego od odpowiedzialności w zakresie karnej” – powiedział Niedzielski. Jak zaznaczył, państwo również jest gwarantem odpowiedzialności cywilnej.
Premier Mateusz Morawiecki we wtorkowym wpisie na Facebooku poinformował, że Polska zakupiła już ponad 60 mln dawek szczepionek “od 6 wiodących światowych producentów”.
W miniony czwartek rzecznik Komisji Europejskiej Stefan DE Keersmaecker poinformował, że Komisja podpisała dotychczas sześć umów na dostawy szczepionek, rozmowy z kilkoma firmami, które pracują nad obiecującymi prototypami trwają.
Pierwsze porozumienie KE zawarła z firmą AstraZeneca. Dotyczy ono zakupu 300 milionów dawek szczepionki, z opcją zakupu kolejnych 100 milionów w imieniu państw członkowskich UE. Umowa weszła w życie po formalnym podpisaniu umowy przez AstraZeneca i Komisję w dniu 27 sierpnia.
18 września 2020 r. weszła w życie druga umowa KE z firmą farmaceutyczną, tym razem z Sanofi-GSK, która umożliwi zakup do 300 milionów dawek szczepionki. 8 października KE zatwierdziła trzecią umowę – z firmą Johnson and Johnson, dotyczącą początkowego zakupu szczepionek dla 200 milionów ludzi, a następnie zakupu dla dodatkowych 200 milionów osób.
11 listopada unijni urzędnicy osiągnęli porozumienie z BioNTech-Pfizer ws. zakupu 200 milionów dawek w imieniu wszystkich państw członkowskich UE, z opcją zakupu do 100 milionów dodatkowych dawek. 17 listopada Komisja porozumiała się z CureVac na pierwszy zakup 225 milionów dawek z możliwością zakupu dodatkowych 180 milionów dawek.
25 listopada zawarto porozumienia z firmą Moderna dotyczące początkowego zakupu 80 milionów dawek, z opcją zakupu do 80 milionów dodatkowych dawek.
Monika Zdziera
mzd/ mok/