INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

08:06 | piątek | 24.05.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

„Sukcesu” Polski w relacjach z Izraelem ciąg dalszy

Czas czytania: 4 min.

Kartka z kalendarza polskiego

24 maja

Zanim był Wołyń

16 maja 1657 Kozaccy oprawcy zabrali zakonnika go do rzeźni Grzegorza Hołowejczyka, gdzie go bestialsko torturowali – m.in. przypalając go ogniem, wbijając drzazgi za paznokcie...

Koniecznie przeczytaj

Strona polska zachwyca się wstępnym porozumieniem w sprawie wycieczek nad Wisłę żydowskiej młodzieży, a Yair Lapid w antypolskim szale pomstuje na jego treść. Czy wszystko zostanie po staremu?

Ledwie minister Czarnek zdążył poinformować, że do Polski przybywa jego izraelski odpowiednik, celem podpisania porozumienia w sprawie wycieczek izraelskiej młodzieży, podpisanie wstępnej wersji którego strona rządowa i bliskie jej media odtrąbiły w marcu, a już uaktywnił się były izraelski premier Yair Lapid, który dobitnie przekazał, co myśli o porozumieniu. Ponieważ jest wciąż wpływowym politykiem i liderem aktualnej opozycji w Izraelu, można domyślać się, że jego poglądy podziela znaczna część tamtejszego społeczeństwa i sił politycznych. A biorąc pod uwagę to, kto znalazł się w koalicji rządzącej, można zakładać, że także jej część.

- reklama -

Treść wstępnego porozumienia nie została ujawniona, ale z informacji przekazanych przez polskie władze wynika, że zapisano w nim, iż za bezpieczeństwo wycieczek odpowiada państwo przyjmujące, czyli w Polsce ochronę wycieczkom z Izraela ma zapewnić Polska, a w Izraelu – Izrael, co i tak nigdy nie miało miejsca. Ponadto młodzi Żydzi będą odwiedzali w Polsce nie tylko miejsca zagłady, ale i inne, specjalnie wytypowane. Zalecono 32 takie miejsca, większość odnosi się do holokaustu i innych zbrodni II wojny światowej, w tym rzekomo popełnionych przez Polaków. Oprócz nich na liście znalazły się także dwa duże muzea żydowskie, wiele muzeów ogólnej historii Polski, niezwiązanych z II wojną światową oraz synagoga. Każda wycieczka otrzyma też polskiego przewodnika, co do tej pory nie miało miejsca (chociaż w Izraelu każda wycieczka ma miejscowego pilota). Zachwytom nad wstępnym porozumieniem nie  było końca.

Hańba

Tymczasem stosunek strony żydowskiej do niego wyraził najlepiej były premier Izraela, a obecnie lider tamtejszej opozycji Yair Lapid. Znany z rasizmu i zajadłego antypolonizmu, popularny i wpływowy izraelski polityk napisał w mediach społecznościowych: „Poddanie się w sprawie wycieczek młodzieży do Polski to hańba narodowa. Polacy od lat wszelkimi sposobami próbowali ukrywać i zaprzeczać udziałowi wielu Polaków w eksterminacji  [Żydów w Holokauście – red.] – obok Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, którzy działali na rzecz ratowania Żydów”.  Lapid określił „niewybaczalną słabością” to, że ministrowie z Izraela „ulegli polskim żądaniom” w sprawie przyjazdu przez izraelskich uczniów „w miejsca, gdzie fałszuje się historię, a jako główne ofiary przedstawia się Polaków”.

- reklama -

„Niedopuszczalne jest, aby wycieczki młodzieży przyjeżdżające [do Polski — red.], by uczyć się o Holokauście narodu żydowskiego, uczyły się polskiej narracji”, napisał Lapid dodając, że Polacy w wielu miejscach brali aktywny udział w mordowaniu Żydów, co „udowodniono w wielu opracowaniach historycznych” (nie podał, jakich). Całość zakończył stwierdzeniem, że „wstydzi się” za rząd, który „zrezygnował ze swoich wartości i zasad”.

Yair Lapid od dawna słynie z antypolskich kłamstw.

Naga prawda

I to było na tyle, jeśli chodzi o rojenia pana Raua o przekazywaniu „wiedzy” izraelskiej młodzieży. W dodatku Lapid uaktywnił się tydzień przed tym, kiedy minister Czarek oznajmił przybycie swego izraelskiego odpowiednika celem podpisania porozumienia (finalnego?). Przemysław Czarnek poinformował, że rozmawiał ze swoim izraelskim odpowiednikiem Jo’awem Kiszem i że obaj wskazali na „możliwość osiągnięcia w najbliższych tygodniach porozumienia i podpisania kompleksowej umowy dotyczącej wizyt zorganizowanych grup młodzieży izraelskiej w Polsce”.

- reklama -

Innymi słowy – wygląda na to, że całe to wstępne porozumienie to zbiór pobożnych życzeń strony polskiej, co zresztą było widać po zimnej reakcji na jego zawarcie przez stronę izraelską i to bez komentarzy Lapida. Finalnie może być tak, że jak zwykle skończy się na machaniu szabelką. W Izraelu nadal będą pokutować kłamstwa o „polskich obozach”, a antypolonizm nadal będzie warunkiem kariery politycznej. Różnica będzie taka, że agenci Shin Bet z ukrytą za pazuchą bronią będą udawali nauczycieli młodzieży odwiedzającej miejsca związane z holokaustem, a autokary będą parkować z wyłączonymi silnikami.

Interesująca jest jednak jeszcze jedna rozbieżność – minister Czarnek o mówi o zawarciu porozumienia „w najbliższych tygodniach”, a wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, komentując wpisy Yaira, że obie strony podpisały porozumienie. No to podpisały czy nie podpisały? W dodatku uzbrojona ochrona młodzieży z Tel Awiwu ma towarzyszyć tylko za zgodą polskich władz. Teraz pozostaje poczekać, aż władze posłusznie się zgodzą. Jak na każde żądanie Izraela.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

11 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

11 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
KING
17.04.2023 02:35

NIE DO WIARY ,SKANDAL NA MIARE SWIATOWA!!!! CZY POLSKA JEST NIEPODLEGLYM KRAJEM???

AMBROGIO
17.04.2023 08:25

Naczelnik – potofilosemita ,
Prezydent – potofilosemita ,
Premier – patofilosemita .
…………………………………..
Niedościgniony , godny naśladowania , wzór rozmów
z Izraelem dał Polsce
Władysław Gomulka !

Ewa-Maria
17.04.2023 21:39

I jak tu nie być antysemitką. Ten wstrętny Żyd oskarża Polaków o współudział w mordowaniu Żydów. Przypomnę mu ilu Polaków zakatowali Żydzi w UBeckich katowniach. To Żydzi rozstrzeliwali Polaków w Katyniu na rozkaz NKWD.

Hanau
04.05.2023 09:45

Pyta się Icek Mośka po co wysyłasz dzieci do faszystowsko-nazistowskiej Polski? Mosiek odpowiada pytaniem, zgadnij kto za to płaci?

Ali
17.04.2023 12:28

Co oni mają w sobie takiego , że ich nikt nie lubi?

stan
22.08.2023 14:26

..proszę nie narzekać . będzie teraz we Warszawie festiwal kultury zydowskiej do 3.09 ..oni i kutura tak jak obchodzą czesi . dni morza . a nie lepiej by było . ten obciaciach zrobić we norybergii .lub monachium . . uwazam było by to dobre , ewentualnie w krajach arabskich . muzyka łączy narody . i kto za to zapłaci ..odpowiedz..poczta polska . pytanie dlaczego Oni grają w europejskich rozgrywkach sportowych . i tak zawsze się …………….mają kasę odpowiedz . , a kto to mówi o niepodległosci . nie ma i nie będzie . jak nie rusek to zymianin z hameryki ..

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Izrael znowu napluł na swoje ofiary

Izrael „ukarał” żołnierzy, według niego (bo prawdy przecież nie znamy) „zamieszanych” w atak na konwój humanitarny, w którym zginęło...

Przeczytaj jeszcze to!

11
0
Podziel się z nami swoją opiniąx