INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

15:19 | sobota | 23.11.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Europa łapie oddech po omikronie

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

23 listopada

Jan Kazimierz w słuckim pasie

20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic wszystkie mi potęgi,Wojsk ogromnych chmura,Za...

Koniecznie przeczytaj

Po załamaniu wywołanym atakiem mutacji omikron, europejskie akcje ponownie idą w górę. Do wzrostów przyczyniło się także złagodzenie chińskiej polityki monetarnej, informuje Deutsche Welle.

Pojawienie się nowego wariantu covid19 wywołało spadki na rynkach całego świata. 26 listopada także europejskie giełdy odnotowały najgorszą sesję od ponad roku. Po załamaniu, 7 grudnia europejskie akcje osiągnęły najwyższe ceny od ponad tygodnia.

- reklama -

Indeks STOXX 600 obejmujący notowania firm z całej Europy zyskał 1,8 proc. i odbił od poziomu tąpnięcia. – Widzimy przypływ optymizmu. Okazało się, że reakcja obronna rynków była zbyt pochopna, omikron bowiem okazuje się łagodniejszy, niż wcześniej sądzono, powiedział rozgłośni analityk giełdowy Dan Hewson.

Najsilniejszy wzrost, o 3,9 proc. odnotowały spółki technologiczne, co zwiększyło zaufanie inwestorów do europejskiego rynku. Deutsche Welle wskazuje jednak, że Indeks STOXX 600 znajduje się obecnie około 5 proc. poniżej rekordowego poziomu z połowy listopada.

Pozytywną rolę w przełamaniu tendencji spadkowej w Europie odegrały Chiny. Tamtejszy bank centralny złagodził wymogi co do rezerwowych kwot gotówki, jaką muszą dysponować chińskie banki. Taka decyzja oraz wzrost cen metali dają nadzieję na impuls gospodarczy Chin.

- reklama -

Wśród spółek europejskich liderem wzrostu jest także British American Tobacco, które akcje zyskały na wartości 2 proc. Akcje producenta samochodów Stellantis wzrosły o 1,7 proc. Z kolei grupa Telecom Italia zyskała 1,3 proc. Zwiększyła się wycena francuskiej platformy płatniczej Worldline oraz greckiego Eurobanku. Najmniej zyskały akcje mediami oraz producentów żywności i napojów.

MFW ostrzega jednak, że efekt złagodzenia chińskiej polityki monetarnej nie będzie długotrwały. Kristalina Georgijewa zwróciła uwagę na spadek dynamiki wzrostu gospodarczego w ChRL, co wpływa również na gospodarkę światową. Dyrektorka Funduszu prognozuje, że w 2022 r. chiński wzrost gospodarczy spowolni z 8 do 5,6 proc. Analitycy MFW zwracają na globalne skutki kryzysu na chińskich rynkach nieruchomości i surowców energetycznych.

Prognozę ekonomiczną skorygowały również same Chiny. 7 grudnia biuro polityczne KPCh zaproponowało obniżenie wzrostu do „ponad 5 proc.” w 2022 roku.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Waszyngton i Berlin jak Warszawa

Yes! Yes! Yes! Trio Donald Tusk, Szymon Hołownia i Adam Bodnar odnotowało międzynarodowy sukces! Ich taktykę stosowania prawa tak,...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx