INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

15:51 | piątek | 22.11.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Samorządowcy apelują do premiera o podjęcie działań w obszarze służby zdrowia

Czas czytania: 4 min.

Kartka z kalendarza polskiego

22 listopada

Jan Kazimierz w słuckim pasie

20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic wszystkie mi potęgi,Wojsk ogromnych chmura,Za...

Koniecznie przeczytaj

Zwiększenie dostępu do diagnostyki COVID-19, więcej miejsc szpitalnych, rozbudowa bazy izolatoriów oraz wzmocnienia Państwowej Inspekcji Sanitarnej – to niektóre postulaty samorządowców wyrażone w apelu do premiera Mateusza Morawieckiego.

Pod “Apelem ws. koniecznych działań w obszarze ochrony zdrowia” skierowanym do szefa rządu podpisało się 20 samorządowców, w tym m.in. prezydenci Warszawy, Sopotu, Gdańska, Opola – Rafał Trzaskowski (Ruch Wspólna Polska), Jacek Karnowski (prezes Stowarzyszenia Samorządy dla Polski), Aleksandra Dulkiewicz i Arkadiusz Wiśniewski. Pismo we wtorek rano w mediach społecznościowych opublikował prezydent stolicy.

- reklama -

W apelu do Morawieckiego autorzy podnoszą, że sytuacja epidemiczna w Polsce jest bardzo poważna, w szybkim tempie przybywa osób zakażonych. Codziennie – jak alarmują – do szpitali trafia około 500 – 1000 osób, a około 50 – 100 wymaga podłączenia do respiratora. “Sytuacja ta powoduje, że dostępność do opieki zdrowotnej jest coraz bardziej utrudniona, zarówno dla pacjentów z COVID-19, jak i chorych z innymi schorzeniami” – czytamy w piśmie.

Autorzy, w imieniu samorządowców zrzeszonych w Stowarzyszeniu Samorządy dla Polski oraz w Ruchu Wspólna Polska, wnioskują do premiera o “podjęcie natychmiastowych działań które pozwolą na zapewnienie podstawowych potrzeb zdrowotnych społeczeństwa”. “Zwracamy uwagę, że samorządy gminne i powiatowe podejmują na miarę swoich możliwości liczne „koła ratunkowe” w obszarach wsparcia służby zdrowia i służb sanitarnych. Jednak bez rozwiązań systemowych na poziomie rządu, nie uda się wyhamować eskalującej epidemii” – czytamy w piśmie.

Jak podkreślają autorzy pisma w ich opinii i opinii ekspertów konieczne są konkretne rozwiązania w siedmiu obszarach.

- reklama -

Pierwszy to diagnostyka zakażeń COVID-19, gdzie samorządowcy wskazują m.in. na konieczność zwiększenia dostępu do diagnostyki molekularnej poprzez wsparcie i ułatwienie procedur rejestracji dodatkowych punktów pobrań wymazów w dużych miastach i w mniejszych miejscowościach. Postulują także przywrócenie testowania osób kończących kwarantannę, która obecnie trwa 10 dni, tj. krócej niż okres wylęgania COVID-19, albo wydłużenie kwarantanny do 14 dni.

Po drugie samorządowcy piszą, że trzeba zwiększyć bazę miejsc szpitalnych dla pacjentów COVID+ bez dalszego ograniczania dostępu do opieki dla innych pacjentów. Ma temu służyć m.in. wprowadzenie “systemu koniecznej opieki medycznej” we współpracy rządu i samorządu przy obsłudze i budowie modułowych szpitali jednoimiennych funkcjonujących jako oddziały szpitali wojewódzkich lub miejskich.

Trzeci obszar działań, o które wnoszą samorządowcy to rozbudowa bazy izolatoriów. Autorzy apelu wnoszą o przyspieszenie tworzenia i zwiększenie finansowania izolatoriów dla osób, którym zlecono izolację w domu, ale ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka, nie powinny w nim przebywać, jak również dla pacjentów opuszczających szpitale wymagających kontynuacji opieki medycznej na podstawowym poziomie.

- reklama -

Po czwarte – jak czytamy w apelu – należy wzmocnić cywilny transport sanitarny poprzez służby mundurowe oraz usprawnić koordynację transportu sanitarnego i ratownictwa medycznego, aby jak najszybciej przekazywać pacjentów do szpitali.

Kolejna grupa działań postulowanych przez autorów listu to finansowanie świadczeń zdrowotnych związanych z COVID-19. Samorządowcy apelują o zapewnienie płynnego finansowania szpitali i zmianę sposobu wyliczania kosztów opieki nad pacjentami COVID-19, z uwzględnieniem realnych kosztów leczenia tych pacjentów na wszystkich oddziałach, nie tylko covidowych oraz SOR. Ponadto wnoszą o wzmocnienie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej na terenie miast i gmin poprzez zwiększenie kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Po szóste samorządowcy chcą wzmocnienia Państwowej Inspekcji Sanitarnej; chodzi o wzmocnienie kadrowe i teleinformatyczne oraz przekazywanie informacji o kwarantannie/izolacji z Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych do samorządów gminnych/powiatowych.

Wreszcie autorzy listu do Morawieckiego wnoszą o podjęcie działań prospołecznych, w tym przygotowanie kampanii informacyjnej o chorobie, objawach i zasadach postępowania. Samorządowcy wnoszą też o pilną organizację systemu wsparcia dla osób niesamodzielnych zakażonych COVID-19″ – czytamy w liście do premiera.

Samorządowcy deklarują wsparcie współpracujących z nimi ekspertów w opracowaniu szczegółowych rozwiązań merytorycznych.

“Uważamy, że wprowadzenie w życie przedstawionych powyżej propozycji jest niezbędne dla przeciwdziałania dalszemu rozwojowi epidemii, a co za tym idzie przeciwdziałania nieuchronnej zapaści służby zdrowia. Jednocześnie wyrażamy nasze zaniepokojenie i protest w związku z postępującą likwidacją kolejnych łóżek, m. in.: kardiologicznych, ginekologicznych, położniczych czy onkologicznych” – podkreślają autorzy listu do szefa rządu.

We wtorek rano pod przewodnictwem premiera Morawieckiego odbyła się wideokonferencja z prezydentami największych polskich miast.

Po jej zakończeniu szef rządu we wpisie na Facebooku podkreślił, że “walka z koronawirusem wymaga zgody i koordynacji ponad wszelkimi podziałami politycznymi, kompetencyjnymi i terytorialnymi”. “Współpraca na linii rząd-samorządy jest kluczowa” – dodał.

Morawiecki relacjonował, że podczas spotkania rozmawiano “na temat wsparcia i naszych kolejnych kroków”.(PAP)

Karol Kostrzewa

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Zróbmy więcej dla Ukrainy! Wciąż widzimy jej wdzięczność!

Mamy kolejny dowód ukraińskiej „wdzięczności” za bezprecedensową pomoc udzieloną Ukrainie. Tym razem w postaci kolejnej odmowy zgody na ekshumację...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx