Ministerstwo Klimatu i Środowiska wspólnie z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska i Ministerstwem Sprawiedliwości, pracują nad projektem zaostrzenia kar za przestępstwa przeciwko środowisku.
W rozmowie z PAP, dyrektor Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej w GIOŚ Krzysztof Gołębiewski wyjaśnił, że sprawa dotyczy zmiany części przepisów rozdz. XII Kodeksu karnego, czyli m.in. niezgodnych z prawem: składowaniem, usuwaniem, przetwarzaniem, unieszkodliwianiem i transportem odpadów, które może zagrażać życiu lub zdrowiu człowieka, spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza, powierzchni ziemi, zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym.
Przyznał też, że prowadzone są analizy możliwości wprowadzenia kary 25 lat pozbawienia wolności za popełnienie tzw. “zbrodni środowiskowej”. Określono w ten sposób przestępstwo, w wyniku którego dojdzie do śmierci człowieka, lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu większej liczby ludzi.
Planowane jest również wprowadzenie mechanizmów aktywizujących przestępców do likwidacji skutków popełnionych czynów i podwyższenie wysokości kar grzywny m. in. za zaśmiecanie lasów. Obowiązywał będzie w takich sytuacjach nakaz ich uprzątnięcia. Wysokość mandatów będzie zależała od szkodliwości popełnionego czynu.
Projekt ustawy ma być gotowy w tym roku.
Źródło: gazetaprawna.pl