INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

19:30 | czwartek | 21.11.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Francja: protesty przeciw zawieszeniu mszy z powodu lockdownu

Czas czytania: 3 min.

Kartka z kalendarza polskiego

21 listopada

Jan Kazimierz w słuckim pasie

20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic wszystkie mi potęgi,Wojsk ogromnych chmura,Za...

Koniecznie przeczytaj

Praktykujący katolicy protestowali w niedzielę w wielu miastach Francji przeciw zakazowi odprawiania mszy, obowiązującemu od ogłoszenia lockdownu. Nie zważając na ostrzeżenia szefa MSW Geralda Darmanina, grupy wiernych zbierały się przed kościołami.

Minister Darmanin zapowiedział w radiu France Info, że choć “nie chce posyłać policjantów i żandarmerii w celu spisywania wierzących, to zrobi to w wypadku jawnego występowania przeciw prawom Republiki”. “Wolność wyznania jest bardzo ważna, ale życie jest jeszcze ważniejsze, a życie to walka z koronawirusem” – tłumaczył.

- reklama -

Prefekt paryskiej policji Didier Lallement uprzedził w sobotę, że zakazane są również modlitwy różańcowe przed świątyniami. Jako motyw podał to, że modlitwa zmienia manifestację w uroczystość religijną, “niedopuszczalną w przestrzeni publicznej”. Twierdził również, że w piątek tłum zebrany przed paryskim kościołem św. Sulpicjusza nie utrzymywał dystansu, a wiele osób nie nosiło maseczek.

Hierarchowie katoliccy, wśród nich administrator apostolski archidiecezji lyońskiej, biskup Michel Dubost od rana wzywali katolików do wykazania cierpliwości. “Nie jesteśmy jedynymi ofiarami koronawirusa” – mówił we France Info. I nakłaniał, by “energię poświęcić na pomoc bliźnim”, czynnie uczestnicząc w wyznaczonym na 15 listopada Światowym Dniu Ubogich.

Ponieważ nie ogłoszono formalnego zakazu zbierania się przed katedrą św. Ludwika w Wersalu, po południu udało się tam wielu paryżan. Według stacji BFM TV liczba protestujących dochodziła do 1000.

- reklama -

Kilkadziesiąt osób modliło się także w niedzielę po południu przed paryskim kościołem św. Jana Chrzciciela w Belleville. Policjanci obecni w zaparkowanym nieopodal pojeździe, nie interweniowali.

“Jak to się dzieje, że dzieci mogą siedzieć w 30-osobowych klasach, a nie mogą pójść na mszę” – oburzała się w rozmowie z PAP Elodie, 30-letnia matka dwóch chłopców. Podobnie, jak wielu innych uczestników zgromadzenia, podkreślała, że “maseczki, dystans, żel dezynfekcyjny, wszystkiego się w kościele przestrzega”.

Catherine, pracowniczka opieki społecznej, która w przyszłym roku zamierza przejść na emeryturę, zauważa, że “w kościele łatwiej utrzymać dystans niż w supermarkecie. Nie mówiąc o metrze”. “Jest msza w telewizji, ale ekran nie zastąpi kościoła” – zaznaczyła.

- reklama -

Według ok. 40-letniego inżyniera Davida zakaz mszy to “zamach na wolność wyznania”. Tłumaczył, że władze nie liczą się z katolikami, gdyż – jak to ujął – “nie ma zagrożenia, że zaczną podpalać i mordować”. Jego zdaniem nic się nie robi przeciw przepełnionym – jak twierdzi – meczetom, choć zabronione są ceremonie wszystkich religii.

Dziennik “Le Figaro” zamieścił w sobotnim numerze apel 46 deputowanych i senatorów z partii opozycyjnych, w którym wzywają premiera Jeana Castexa do “wysłuchania głosu francuskich katolików”.

W tej samej gazecie mecenas Henri de Beauregard z naciskiem stwierdza, że jeśli manifestacje są wcześniej zapowiadane, to władze nie mają prawa uznawać ich za nielegalne. Następnie ironizuje na temat zakazu modlitwy podczas zgromadzeń przed kościołami: “To znaczy, że wolno krzyczeć +precz z (prezydentem Francji Emmanuelem) Macronem+, ale nie wolno +niech żyje Bóg”.

Mecenas przypomina, jak w czerwcu resort spraw wewnętrznych nie reagował na całkiem nielegalne manifestacje związane z zabójstwem czarnoskórego George’a Floyda w USA i rzekomo podobną śmiercią Adamy Traore, który zginął podczas interwencji policji w 2016 roku we Francji. “MSW robi nieprzyjemne wrażenie bycia silnym wobec słabych i wahania się wobec tych, którzy stwarzają większe zagrożenie” – ocenia.

Wywiązując się z nakazu Rady Stanu, pełniącej funkcję najwyższego sądu administracyjnego w prawodawstwie francuskim, minister spraw wewnętrznych przyjąć ma w poniedziałek przedstawicieli różnych wyznań w celu “znalezienia rozwiązań pozwalających wyjść z impasu”.

Z Paryża Ludwik Lewin (PAP)

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Mega MAGA! Czyli słynne „fight, fight, fight!”

Agenda Kamali Harris była głównie ideologiczna, przesycona rozmaitymi „wokistowskimi” miazmatami, natomiast agenda Trumpa była praktyczna, odwołująca się do codziennych...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx