W ubiegłym roku budżetowi federalnemu zabrakło 189,2 mld euro. To pierwszy od 7 lat i największy deficyt od czasu zjednoczenia Niemiec, informuje Deutsche Welle.
Według Federalnego Urzędu Statystycznego, wydatki wszystkich budżetów publicznych wzrosły w 2020 r. o 12,1 proc. czyli do poziomu 1,678 bln euro.
W tym samym czasie wpływy podatkowe zmniejszyły się o 3,5 proc. Państwo, kraje związkowe i gminy zebrały z nich łącznie 1,489 bln euro. Oznacza to deficyt w wysokości ponad 189 mld euro.
Statycy ocenili, że wzrost wydatków wynika przede wszystkim z większych kosztów i dotacji wywołanych pandemią. Władze federalne wyrównały zatem dochodowe niedobory zaciągając nowe długi.
Jak przypomina Deutsche Welle, w Niemczech obowiązuje konstytucyjny nakaz utrzymania zrównoważonego budżetu państwa nazywany „czarnym zerem”. Instrumentem kontroli jest, tzw. hamulec zadłużenia.
Ze względu na pandemię w ubiegłym roku Bundestag przejściowo zawiesił tę zasadę. Urząd Statystyczny przewiduje, że w 2021 r. zadłużenie osiągnie kolejną rekordową wysokość 240,2 mld euro.