INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

14:17 | piątek | 22.11.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Europie kończą się leki

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

22 listopada

Jan Kazimierz w słuckim pasie

20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic wszystkie mi potęgi,Wojsk ogromnych chmura,Za...

Koniecznie przeczytaj

Europie kończą się leki. W oddziałach intensywnej terapii kończą się te niezbędne dla ratowania zakażonych COVID-19. Problem dotyczy osób starszych, narażonych na szczególne ryzyko.

Komisja Europejska bije na alarm. W pilnym liście skierowanym do koncernów farmaceutycznych prosi o natychmiastowe uruchomienie dodatkowej produkcji leków niezbędnych dla ratowania zarażonych koronawirusem.

- reklama -

Jak wynika z treści dokumentu ujawnionego przez „Die Welt”, służba zdrowia stanęła wobec braku leków i środków koniecznych w leczeniu najcięższych przypadków infekcji. Kryzys jest tak dotkliwy, że wkrótce zatrzyma się praca oddziałów intensywnej terapii.

Europie kończą się leki

Nie ma 47 z 50 farmaceutyków niezbędnych do podtrzymania życia umierających pacjentów. Chodzi m.in. o środki znieczulające, zwiotczające, antybiotyki i leki uspokajające. Medykamenty są pilnie potrzebne szpitalom we Francji, Hiszpanii, Finlandii, Szwecji i Austrii, ponieważ niezbędne zapasy już się wyczerpały. Za chwilę lekowy kryzys może objąć inne państwa europejskie.

- reklama -

O niedoborach w trybie alarmowym została poinformowana Europejska Agencja Leków (EMA) oraz komisarz ds. służby zdrowia UE Cypryjka Stella Kyriakides.   

Zdaniem niemieckiego dziennika największe niebezpieczeństwo wynika z faktu, że większość z deficytowych środków jest niezbędna do walki o życie setek pacjentów podłączonych do respiratorów.

Personel europejskich OIOM-ów stanął w obliczu stosowania preparatów zastępczych. Niestety, wiążę się to ze szkodliwymi skutkami ubocznymi alternatywnej terapii. Niektóre z proponowanych farmaceutyków mają bardzo silne działanie. A to zwiększa ryzyko śmierci pacjentów z grup podwyższonego ryzyka, którym najpilniej potrzebna jest intensywna pomoc.

- reklama -

„Wszystko zmierza do pogorszenia jakości leczenia zarażonych koronawirusem”, czytamy w liście KE. W przypadku pacjentów wymagających intensywnej terapii w podeszłym wieku zastępcze środki znieczulające mogą wywołać delirium. Chodzi o ciężkie naruszenie funkcji mózgu, w wyniku którego może nastąpić trudno odwracalna utrata pamięci, świadomości i psychomotoryki.

Nie dopuśćmy do tego, aby europejska służba zdrowia cofnęła się o 20 lat, apeluje do koncernów farmaceutycznych unijna komisarz zdrowia.   

Zobacz także: Bezpośrednie dostawy leków dla pacjentów z niedoborami odporności

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklama spot_img

Ostatnio dodane

Mega MAGA! Czyli słynne „fight, fight, fight!”

Agenda Kamali Harris była głównie ideologiczna, przesycona rozmaitymi „wokistowskimi” miazmatami, natomiast agenda Trumpa była praktyczna, odwołująca się do codziennych...

Przeczytaj jeszcze to!