Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, skierował do Sądu Najwyższego kasację od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku w związku ze sprawą mężczyzny, który rzucając kamieniami w grupę dzieci (3,5,8 i 14 lat) uszkodził czaszkę trzyletniego chłopca.
Wydarzenie miało miejsce 15.10. 2017 r. w Stargardzie Gdańskim. Ugodzone kamieniem dziecko doznało poważnego urazu czaszki, wymagającego operacji neurochirurgicznej.
Mężczyzna usłyszał zarzuty z art.156 par.1 pkt 2 kodeksu karnego (spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu dziecka , bezpośredniego niebezpieczeństwa utraty życia pokrzywdzonego).
Rozpatrujący sprawę Sąd Okręgowy w Gdańsku zmienił kwalifikację czynu uznając, że oskarżony jest winnym zaistnienia opisanego zdarzenia jednak „nie godził się i nie chciał spowodować tych obrażeń”.
Mężczyzna skazany został na 1 rok i 6 m-cy pozbawienia wolności oraz zadośćuczynienie w kwocie 40 tys. zł. Po apelacji, wniesionej zarówno przez obie strony procesu, Sąd Apelacyjny w Gdańsku wyrokiem z 17.06. 2019 r., zmienił wcześniejszy, zaskarżony wyrok. Kara pozbawienia wolności została obniżona do roku a jej wykonanie warunkowo zawieszone na okres próby 5 lat. Zadośćuczynienie podwyższono do 50 tys. zł.
Obecnie, działając z upoważnienia Prokuratora Generalnego, jego zastępca, prokurator Robert Hernand złożył do SN kasację od tego wyroku, na niekorzyść skazanego. Wskazał w niej, że zapadł on „z rażącym i mającym istotny wpływ na treść orzeczenia naruszeniem przepisów prawa”. Sądowi Apelacyjnemu zarzucono m.in., że nie dokonał należytej kontroli odwoławczej zaskarżonego wyroku sądu I instancji i zbyt powierzchownie odniósł się do konkretnych, wskazanych w nim, zarzutów.
W opinii Prokuratora Generalnego, materiał dowodowy zgromadzony w sprawie wskazuje, że oskarżony celowo rzucił kamieniem i miał świadomość narażenia dzieci na niebezpieczeństwo utraty zdrowia a nawet życia.
Według informacji z oficjalnej strony PG „Zastępca Prokuratora Generalnego wniósł o uchylenie zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu w Gdańsku”.
Źródło: pk.gov.pl