19 maja 1480 r.
To najbardziej znany polski kronikarz. Mało kto jednak wie, że był także znakomitym geografem, dyplomatą i nauczycielem. 18 maja 1480 r. zmarł Jan Długosz.
„Roczniki czyli kroniki słynnego Królestwa Polskiego” tak naprawdę nosiły tytuł Annales seu cronicae...
Wtorek, 18 maja 1943 r.
Najmłodsza ofiara tej zbrodni miała 2 miesiące, najstarsza 61 lat. Niemcy i Ukraińcy spalili żywcem mieszkańców polskiej wsi. Za to, że byli Polakami.
To był okrutny i zaplanowany z zimną krwią odwet. Mieszkańcy wsi Szarajówka k....
Czwartek, 17 maja 1928 r.
To była niesłychana innowacja – pierwsze słuchowisko napisane specjalnie dla Polskiego Radia było nagrywane w plenerze. I to w czasach, gdy nawet relacje wydarzeń przeprowadzano oszczędnie.
Pierwsza stała stacja radiofoniczna na świecie zaczęła nadawać w Pittsburghu...
Środa, 16 maja 1657
UWAGA! Tekst zawiera drastyczne treści!
Święty Andrzej Bobla w czasie powstania Chmielnickiego został bestialsko zamordowany przez Kozaków. Dla bolszewików był „osobliwością”, pokazywaną na wystawie. Został patronem Polski.
Andrzej Bobola urodził się 30 listopada 1591 r. w Strachocinie...
Środa, 15 maja 1940 r.
To była zbrodnia z premedytacją. Zaplanowana i oparta o dokładne wytyczne. W ramach jej realizacji Niemcy zrabowali Polsce to, co miała najcenniejszego – tysiące dzieci.
Za politykę ludnościową na terytoriach okupowanych, na mocy dekretu z dnia...
Środa, 13 maja 1981
Trzynasty maja 1981 – rocznica objawienia Maryi w Fatimie, to jeden z ważniejszych dni w powojennej historii Polski. Tamtego dnia cudem nie doszło do tragedii.
Trzynastego maja o godzinie 17.00, jak co środę papież Jan Paweł II...
Czwartek 12 maja 1983 r.
Grzegorz Przemyk miał 19 lat, gdy został skatowany przez milicjantów z posterunku przy Jezuickiej. To mógł być każdy. Był on. Jego śmierć nigdy nie została ukarana.
Tego dnia Kościół katolicki obchodził święto Wniebowstąpienia Pańskiego, a maturzyści...
Kartka z kalendarza polskiego – wtorek 11 maja 1943
W czasie wojny polskie wioski były systematycznie pacyfikowane przez Niemców. Sprawcy zbrodni zwykle nie ponieśli żadnej odpowiedzialności a świat do dziś nie wie o gehennie wsi polskiej. Przykładem Skałka Polska.
Skałka Polska...
Kartka z polskiego kalendarza: środa, 10 maja 2006
Piotr Szubarczyk
Przed 16 laty umarł pewien Rosjanin, który wyrodził się z masy posłusznych poddanych czerwonego cara. Świat zawdzięcza mu genialny opis pewnego gatunku człowieka, wyhodowanego w warunkach bolszewickiego terroru. Nazwał go homo...
Kartka z polskiego kalendarza: sobota, 9 maja 1987
Piotr Szubarczyk
Mija 35 lat od największej tragedii lotniczej w historii Polski. Nad Lasem Kabackim – w drodze na Okęcie, z zamiarem awaryjnego lądowania – rozbił się „Tadeusz Kościuszko” - polski samolot pasażerski...