INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

08:08 | piątek | 22.11.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Nieoczekiwane skutki brexitu. Brytyjczycy masowo emigrują do Unii Europejskiej

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

22 listopada

Jan Kazimierz w słuckim pasie

20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic wszystkie mi potęgi,Wojsk ogromnych chmura,Za...

Koniecznie przeczytaj

Ujawniają się nieoczekiwane skutki brexitu. Brytyjczycy masowo opuszczają ojczyznę i przenoszą się do Unii Europejskiej.

– Liczba Brytyjczyków, którzy zdecydowali się na stały wyjazd do Unii Europejskiej wzrosła po brexicie o 30 proc – informuje Berlińskie Centrum Badań Socjologicznych. Niemieccy oraz brytyjscy naukowcy przeprowadzili ankietę brytyjskiej opinii publicznej, pt. „Berlin-Oxford”.

Na podstawie uzyskanych odpowiedzi międzynarodowa grupa badawcza oszacowała, że od czasu brexitu liczba obywateli Wielkiej Brytanii, którzy wyemigrowali do UE, wzrosła o 30 proc.

- reklama -

W liczbach bezwzględnych liczba Brytyjczyków, którzy od 2016 r. na stałe upuścili kraj, wzrosła do 73 tys. rocznie. Tymczasem w 2015 r. liczba emigrujących wyniosła 56 tys. osób.

Analiza „Berlin-Oxford” odnotowuje także skokowy wzrost brytyjskich aplikacji o obywatelstwo UE. Od chwili brexitu liczba złożonych wniosków zwiększyła się o 500 proc. W przypadku nadania niemieckiego obywatelstwa liczba aplikacji wyniosła 31 tys. co oznacza skok o 2000 proc.
N

iemieckie władze naturalizacyjne podkreślają, że w obecnej chwili brytyjscy emigranci ustępują jedynie Turkom. Co więcej, jak wykazało brytyjsko-niemieckie badanie obywatele brytyjscy zgadzają się nawet z przejściowym zmniejszeniem dochodów, za cenę prawa stałego pobytu w UE.

- reklama -

Ponadto, co trzeci uczestnik ankiety socjologicznej wskazał, że brexit okazał bezpośredni wpływ na jego życie, a szczególnie na depresyjne zmiany w zdrowiu psychicznym.

– Tempo wzrostu nastrojów emigracyjnych wśród Brytyjczyków jest porównywalne do sytuacji wywołanych klęskami żywiołowymi lub głębokimi kryzysami ekonomicznymi – taki jest kluczowy wniosek badania „Berlin-Oxford”. Ten trend budzi zaniepokojenie Londynu „ryzykiem ucieczki wysoko kwalifikowanych kadr”.

Według naukowców podstawowymi obawami wyrażanymi przez Brytyjczyków po opuszczeniu UE pozostają: niepewność przyszłej sytuacji ekonomicznej i społecznej w Wielkiej Brytanii. Na drugim miejscu ankietowani wymieniali: „chęć złagodzenia ograniczeń kulturalnych w kontaktach z kontynentalną Europą”.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Mega MAGA! Czyli słynne „fight, fight, fight!”

Agenda Kamali Harris była głównie ideologiczna, przesycona rozmaitymi „wokistowskimi” miazmatami, natomiast agenda Trumpa była praktyczna, odwołująca się do codziennych...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx