O Krajowy Plan Odbudowy, który po zgodzie polskiego parlamentu, uruchomi Fundusz Odbudowy, pytany był na antenie Radia Maryja, ekonomista i ekspert podatkowy, prof. Witold Modzelewski.
– To jest zgoda, co musimy wszyscy sobie uświadomić, na zmianę koncepcji Unii Europejskiej. Po raz pierwszy Unia Europejska jako organizacja zaciąga pożyczki na bardzo długie okresy, czyli staje się pożyczkobiorcą. Pożyczki będą źródłem finansowania planu. Decydujemy o czymś, co ma znaczenie na co najmniej kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt lat – mówi ekonomista na antenie Radia Maryja.
W ocenie profesora, pandemia przyspieszyła niektóre procesy:
– Czas zaczął teraz biec w zupełnie innym tempie. Gdyby nie pandemia i próba reakcji na jej skutki, to prawdopodobnie dyskusja o posunięciu dotyczącym organizacji trwałaby latami albo dłużej. Fundusz Odbudowy jest zmianą wizji, roli Unii Europejskiej w stosunku do państw członkowskich, która nabiera więcej cech organizacji typu parapaństwowego – ocenił prof. Witold Modzelewski.
Jak wskazał ekspert:
– Jeżeli organizacja zaczyna prowadzić politykę fiskalną, a to jest właśnie polityka fiskalna, dostaje pewne atrybuty władzy państwowej. Decydujemy o przyszłości na wiele lat, a być może nad zmianą koncepcji, ewolucji organizacji, co będzie miało dla nas znaczenie. (…) Po głosowaniach staniemy się członkiem innej organizacji – mówi.
Więcej na stronach Radia Maryja