INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

05:59 | piątek | 22.11.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Spadają wydobycie, przerób i eksport rosyjskiej ropy

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

22 listopada

Jan Kazimierz w słuckim pasie

20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic wszystkie mi potęgi,Wojsk ogromnych chmura,Za...

Koniecznie przeczytaj

Według dziennika „Kommiersant”, w pierwszej połowie marca rosyjskie rafinerie zmniejszyły produkcję o 6 proc. w porównaniu z lutym. Jest to wynik problemów z eksportem rosyjskich produktów naftowych. Spadek rafinacji prawdopodobnie spowoduje dalsze obniżenie wydobycia ropy, ponieważ eksport ostatniej jest bojkotowany przez zachodnie firmy.

Firma doradcza Argus prognozuje, że kwietniowe wydobycie ropy w Rosji może się obniżyć o 16 proc. (8,8 mln baryłek dziennie) miesiąc do miesiąca. W ciągu 16 dni marca wolumen przerobu ropy w rosyjskich rafineriach spadł o 6 procent w stosunku do średniego poziomu z lutego i wyniósł 742,5 tys. ton dziennie.

- reklama -

Głównym powodem są trudności w organizacji eksportu produktów naftowych do Europy i Ameryki Północnej, a także rozpoczęcie remontów w wielu rafineriach. Wiosenny sezon remontowy rozpoczęły Rafineria Nowosaczyńsk, Saratów, Tuapse i Riazań, które dostarczają łącznie 55 proc. przerobionego surowca na potrzeby krajowe.

Jeśli chodzi o eksport, problemy ze sprzedażą produktów naftowych i surowej ropy pojawiły się w rezultacie sankcji. USA i Wielka Brytania nałożyły embargo na import, a UE dyskutuje nad taką możliwością. Ponadto wielu nabywców i armatorów uważa rosyjskie surowce za toksyczne. Ostatnim przykładem z całej serii odmów jest decyzja spółki TotalEnergies, która wstrzymała zakupy ropy i nie zamierza podpisywać nowych kontraktów.

Zgodnie z szacunkami „Kommiersanta”, marcowy wolumen produkcji rosyjskich rafinerii może się jeszcze obniżyć. Według prognoz firmy Petromarket, będzie to około 735 tys. ton dziennie, czyli o 7 proc. mniej od poziom z lutego i 5,5 proc. rok do roku.

- reklama -

O nieuchronności spadku wydobycia rosyjskiej ropy z powodu odmowy kupna poinformowała także firma pośrednicząca Gunvor. Zgodnie z komunikatem: – Bojkot dostaw ropy zmusi rosyjskie rafinerie do zmniejszenia wolumenu. Doprowadzi to do ograniczenia produkcji w Rosji.

Również według Argus Consulting, zakaz importu rosyjskiej ropy w USA, Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także decyzja niektórych firm o odmowie takich zakupów, będą prowadzić do spadków wydobycia ropy w Rosji.

Brak rosyjskich dostaw zrównoważy rynek. Zaspokojeniu popytu służy uwalnianie rezerw strategicznych, dążenie władz USA do stymulowania produkcji krajowej oraz apele do krajów OPEC+ o zwiększenie produkcji.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Mega MAGA! Czyli słynne „fight, fight, fight!”

Agenda Kamali Harris była głównie ideologiczna, przesycona rozmaitymi „wokistowskimi” miazmatami, natomiast agenda Trumpa była praktyczna, odwołująca się do codziennych...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx