INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

12:43 | piątek | 26.04.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

W Bejrucie wybuchły pociski rakietowe?

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

26 kwietnia

Jedźcie sami do Niemiec…

13 kwietnia 1943 W czasie II wojny światowej, Warszawa była dla Niemców najniebezpieczniejszym z okupowanych przez nich miast Europy. Każdy Polak mógł wtedy zginąć...

Koniecznie przeczytaj

Eksperci wojskowi podważają wybuch saletry amonowej jako przyczynę bejruckiej tragedii. Na podstawie znajomości materiałów pirotechnicznych wskazują, że eksplodowały pociski rakietowe.

– Włoski ekspert do spraw materiałów wybuchowych twierdzi, że w Bejrucie eksplodował gigantyczny skład amunicji – taką wiadomość przekazuje „Daily Mail”.

- reklama -

Brytyjski dziennik powołuje się na opinię Danilo Coppe, zwanego MrDynamite, który ze względu na ogromne doświadczenie uchodzi za jednego z najlepszych specjalistów w tej dziedzinie.

Coppe twierdzi, że na wybuch amunicji wskazuje kolor eksplozji, który wyklucza rozpowszechnioną informację, o tym, że w magazynie nr 12 bejruckiego portu była składowana saletra amonowa.

W takim przypadku chmura miałaby kolor żółty, tymczasem nad miastem podniósł się pomarańczowy „grzyb”. Taki kolor jest charakterystyczny dla eksplozji materiałów wybuchowych używanych jako napęd w pociskach rakietowych.

- reklama -

Ponadto, jak powiedział „Daily Mail” Mr Dynamite, na składowanie amunicji wskazują dwie sekwencje katastrofy. Najpierw wybuchł mniejszy pożar i nastąpił pierwszy wybuch, który zainicjował dopiero główną eksplozję.   

– Na zdjęciach najpierw wyraźnie widać ceglasto pomarańczowy słup ognia, który przechodzi w pomarańczowy, typowy dla wybuchu związków litu – ocenił włoski ekspert. – Lit jest składnikiem materiału napędowego pocisków rakietowych – dodał.

– Myślę, że było tam przechowywane uzbrojenie – zakończył analizę DaniloCoppe. Natomiast „Daily Mail” przypomina, że inni eksperci wojskowi porównali siłę eksplozji z wybuchem taktycznego ładunku jądrowego. Stanowił ekwiwalent jednej piątej mocy bomby atomowej zrzuconej w 1945 r. na japońską Hiroszimę.

- reklama -

W bejruckiej tragedii zginęło 160 osób, ponad 60 tys. odniosło rany i obrażenia. Zniszczeniu uległo 300 tys. domów, mieszkań i punktów infrastruktury libańskiej stolicy. 

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Toż to szok!

A tak się starała... Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że Donald Tusk podjął już decyzję - Janina...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx