INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

04:08 | poniedziałek | 22.04.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Czy Trybunał w Hadze stanie po stronie Niemiec w sprawie ich zbrodni?

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

22 kwietnia

Jedźcie sami do Niemiec…

13 kwietnia 1943 W czasie II wojny światowej, Warszawa była dla Niemców najniebezpieczniejszym z okupowanych przez nich miast Europy. Każdy Polak mógł wtedy zginąć...

Koniecznie przeczytaj

Włoskie sądy nakazują Niemcom wypłacanie odszkodowań rodzinom ofiar II wojny światowej i niemieckich zbrodni. Niemcy płacić nie zamierzają i skarżą Włochy do Trybunału w Hadze. Już raz stanął po ich stronie. Jak będzie tym razem?

W 2008 r. włoski Sąd Najwyższy orzekł, że Niemcy muszą wypłacić ok. 1 mln euro rodzinie 9 osób zamordowanych przez Niemców w miejscowości Civitella w Toskanii w 1944 r. Potem przed kolejnymi sądami pojawiły się podobne sprawy i podobne wyroki. Niemcy uznały te roszczenia za bezpodstawne, orzeczenia za niedopuszczalne i zwróciły się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, a ten w 2012 r. przyznał im rację. Nie zakończyło to jednak włoskich roszczeń.

- reklama -

Odszkodowania

Włosi nadal domagają się od Niemiec odszkodowań za zbrodnie czasu II wojny, a włoskie sądy przyznają im rację orzekając odszkodowania. Co istotne, są to procesy indywidualne, wytaczane państwu niemieckiemu przez rodziny osób zamordowanych w czasie II wojny światowej. Przypomnijmy, że Włochy w tej wojnie początkowo były sojusznikiem Niemiec, a sytuacja uległa zmianie dopiero jesienią 1943 r. Podkreślić też trzeba, że skala niemieckich zbrodni we Włoszech nie da się w żaden sposób porównać ze skalą ich zbrodni w Polsce. Wobec wydawanych wyroków nakazujących wypłatę odszkodowań, Niemcy ponownie oskarżyły Włochy przed Trybunałem w Hadze. Przypomniały mu jego wyrok z 2012 r. i zwróciły uwagę, że w procesach cywilnych państwo ma immunitet, więc włoskie sądy nie mogą wydawać wyroków wiążących państwo niemieckie.

Jaka będzie decyzja

- reklama -

Włosi jednak przypominają, że ich Trybunał Konstytucyjny w 2014 roku orzekł, że zasada immunitetu państwa nie odnosi się do zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości. Pamiętać trzeba, że nie ulegają one przedawnieniu. Wyroki sądów dotyczą odszkodowań właśnie za te zbrodnie.

Niemcy i na to znalazły odpowiedź. Twierdzą, że to orzeczenie Trybunału „zostało przyjęte przy świadomym naruszeniu prawa międzynarodowego i obowiązku Włoch do stosowania się do wyroków podstawowego organu sądowego Narodów Zjednoczonych”.

Jakie będzie orzeczenie Trybunału w Hadze oczywiście nie wiadomo. Można się jednak spodziewać, że Trybunał raczej nie zmieni zdania. Za drogo by to Niemcy kosztowało. A trybunały nie lubią obciążać Niemców czymkolwiek.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Burmistrzowa
03.05.2022 10:17

Jakich zbrodni?

Niemcy walczyli z czerwoną zarazą w obronie Żydów i całej Europy 😉

POmścimy Berlin 1945!!!

reklama spot_img

Ostatnio dodane

ZBRODNIA NIEUKARANA

Uświadommy sobie, że ludzie odpowiedzialni za polityczny flirt z Putinem wrócili właśnie do władzy i służb specjalnych. Trzeba być kimś zupełnie...

Przeczytaj jeszcze to!

1
0
Podziel się z nami swoją opiniąx