INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

04:56 | sobota | 27.07.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Czy Trybunał w Hadze stanie po stronie Niemiec w sprawie ich zbrodni?

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

27 lipca

Bestialski mord tysięcy Polaków przez herojów Ukrainy

11 lipca 1943 Krwawa niedziela 11 lipca 1943 r. była kumulacją ludobójstwa popełnionego przez Ukraińców na Polakach. Tego dnia Ukraińcy z OUN-UPA i wspierająca...

Koniecznie przeczytaj

Włoskie sądy nakazują Niemcom wypłacanie odszkodowań rodzinom ofiar II wojny światowej i niemieckich zbrodni. Niemcy płacić nie zamierzają i skarżą Włochy do Trybunału w Hadze. Już raz stanął po ich stronie. Jak będzie tym razem?

W 2008 r. włoski Sąd Najwyższy orzekł, że Niemcy muszą wypłacić ok. 1 mln euro rodzinie 9 osób zamordowanych przez Niemców w miejscowości Civitella w Toskanii w 1944 r. Potem przed kolejnymi sądami pojawiły się podobne sprawy i podobne wyroki. Niemcy uznały te roszczenia za bezpodstawne, orzeczenia za niedopuszczalne i zwróciły się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, a ten w 2012 r. przyznał im rację. Nie zakończyło to jednak włoskich roszczeń.

- reklama -

Odszkodowania

Włosi nadal domagają się od Niemiec odszkodowań za zbrodnie czasu II wojny, a włoskie sądy przyznają im rację orzekając odszkodowania. Co istotne, są to procesy indywidualne, wytaczane państwu niemieckiemu przez rodziny osób zamordowanych w czasie II wojny światowej. Przypomnijmy, że Włochy w tej wojnie początkowo były sojusznikiem Niemiec, a sytuacja uległa zmianie dopiero jesienią 1943 r. Podkreślić też trzeba, że skala niemieckich zbrodni we Włoszech nie da się w żaden sposób porównać ze skalą ich zbrodni w Polsce. Wobec wydawanych wyroków nakazujących wypłatę odszkodowań, Niemcy ponownie oskarżyły Włochy przed Trybunałem w Hadze. Przypomniały mu jego wyrok z 2012 r. i zwróciły uwagę, że w procesach cywilnych państwo ma immunitet, więc włoskie sądy nie mogą wydawać wyroków wiążących państwo niemieckie.

Jaka będzie decyzja

- reklama -

Włosi jednak przypominają, że ich Trybunał Konstytucyjny w 2014 roku orzekł, że zasada immunitetu państwa nie odnosi się do zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości. Pamiętać trzeba, że nie ulegają one przedawnieniu. Wyroki sądów dotyczą odszkodowań właśnie za te zbrodnie.

Niemcy i na to znalazły odpowiedź. Twierdzą, że to orzeczenie Trybunału „zostało przyjęte przy świadomym naruszeniu prawa międzynarodowego i obowiązku Włoch do stosowania się do wyroków podstawowego organu sądowego Narodów Zjednoczonych”.

Jakie będzie orzeczenie Trybunału w Hadze oczywiście nie wiadomo. Można się jednak spodziewać, że Trybunał raczej nie zmieni zdania. Za drogo by to Niemcy kosztowało. A trybunały nie lubią obciążać Niemców czymkolwiek.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Burmistrzowa
03.05.2022 10:17

Jakich zbrodni?

Niemcy walczyli z czerwoną zarazą w obronie Żydów i całej Europy 😉

POmścimy Berlin 1945!!!

reklama spot_img

Ostatnio dodane

Synowie Mitteleuropy

Z zamieszczonego przez rodzinę śp. Jerzego Stuhra nekrologu nie dowiadujemy się, synem której Mitteleuropy był zmarły artysta? W każdym razie...

Przeczytaj jeszcze to!

1
0
Podziel się z nami swoją opiniąx