INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

06:08 | sobota | 27.07.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Ofiary koronawirusa: biedni, starzy i chorzy

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

27 lipca

Bestialski mord tysięcy Polaków przez herojów Ukrainy

11 lipca 1943 Krwawa niedziela 11 lipca 1943 r. była kumulacją ludobójstwa popełnionego przez Ukraińców na Polakach. Tego dnia Ukraińcy z OUN-UPA i wspierająca...

Koniecznie przeczytaj

Zachód w szoku po ujawnieniu statystyk śmiertelnych ofiar epidemii. Dane potwierdzają współczesne realia. Głównymi ofiarami globalnych kataklizmów są biedni, starzy i chorzy.

Wielka Brytania, USA, Francja i Hiszpania. Obywatele tych państw są zszokowani danymi o społecznym przekroju śmiertelnych ofiar epidemii.

Największy skandal wybuchł w Wielkiej Brytanii. Do 31 marca władze sanitarne nie ujawniały danych statystycznych na temat epidemii. Po ich opublikowaniu eksplodowała medialna afera.

- reklama -

Jak się okazuje, zakażeniu koronawirusem lub infekcji Covid-19 uległo 297 tys. Brytyjczyków, z czego zmarło prawie 37 tys. osób. Jednak z ujawnionych danych medycznych wynika, że ponad 22 proc. zgonów (22 tys.) nastąpiło w domach opieki społecznej. To dwukrotnie więcej, niż wskazywały nieoficjalne szacunki. Jak więc poinformował „The Guardian”: „liczba zmarłych podopiecznych opieki społecznej przewyższyła liczbę zgonów w brytyjskich szpitalach”.

Ponadto ze statystyk wynika jasno, że najwięcej przypadków śmiertelnych nastąpiło w rejonach Wielkiej Brytanii, które cechują się najniższym poziomem życia, a więc środków utrzymania.

Podobną tendencję wykazują statystyki amerykańskie. Na infekcję Covid-19 zmarło ponad 97 tys. mieszkańców USA. Precyzyjniejsze dane wskazują, że jedna trzecia przypadków śmiertelnych nastąpiła w domach opieki. W 14 stanach ich pensjonariusze stanowili, aż połowę ofiar.

- reklama -

Jeśli chodzi o przekrój etniczny, śmierć w wyniku epidemii w największym stopniu dotknęła Afroamerykanów. Stanowili 60 proc. ofiar w porównaniu z 13 proc. śmierci wśród białych Amerykanów.

Wszelkie rekordy pobiła jednak Hiszpania. W trakcie najostrzejszej fazy epidemii zachorowało 236 tys. mieszkańców, a zmarło 23 tys. osób. Tymczasem według danych hiszpańskiej telewizji publicznej, aż 67 proc. zgonów nastąpiło wśród pensjonariuszy domów opieki społecznej.

Jedną z przyczyn takiego przekroju danych jest słaby dostęp do świadczeń zdrowotnych. Na przykład w USA wielu Afroamerykanów nie posiada ubezpieczeń medycznych. Natomiast w Wielkiej Brytanii wśród osób biednych i w podeszłym wieku zapanował strach przed szpitalami. „Cierpieli i umierali w domach”, napisał „The Guardian”. Jedną z przyczyn była błędna polityka informacyjna władz. Rząd apelował, żeby szpitalne łóżka pozostały wolne dla faktycznie chorych.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklama spot_img

Ostatnio dodane

Synowie Mitteleuropy

Z zamieszczonego przez rodzinę śp. Jerzego Stuhra nekrologu nie dowiadujemy się, synem której Mitteleuropy był zmarły artysta? W każdym razie...

Przeczytaj jeszcze to!