INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

07:05 | niedziela | 26.03.2023

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Ameryka: przemoc opanowała ulice

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

26 marca

Śmierć prawie przed ołtarzem

Tragiczna pomyłka? Ofiara intrygi? Różnicy poglądów? Osiemdziesiąt lat temu w kościelnej kruchcie wileńskiego kościoła zginął Czesław Ancerewicz. Większość urodzonych po wojnie Polaków całkowicie pomija jeden...

Koniecznie przeczytaj

Po śmierci Amerykanina z rąk policjanta w 70 miastach USA wybuchła fala antyrasistowskich protestów, które szybko zamieniły się w rozruchy. Do metropolii, które wprowadziły godzinę policyjną, dołączył Waszyngton. Prezydent USA, który wsparł walkę z rasizmem, zmobilizował jednocześnie Gwardię Narodową do walki z bandami rabusiów. Donald Trump wezwał stanowych gubernatorów do zdecydowanego przywrócenia bezpieczeństwa publicznego.

Burmistrz Waszyngtonu Muriel Elizabeth Bowser wprowadziła nocą stan wyjątkowy. Jest to skutek zamieszek, które w poniedziałek wylały się na ulice amerykańskiej stolicy. Godzina policyjna obowiązywać będzie przez dwie doby.

Tym samym Waszyngton dołączył do 70 miast USA, w których trwają gwałtowne protesty wywołane śmiercią Afroamerykanina. Jak przypominają agencje, w ubiegłym tygodniu policjanci Minneapolis przekroczyli swoje kompetencje podczas zatrzymania podejrzanego. W wyniku nieprawidłowego zastosowania środków przymusu aresztowany zmarł.

- reklama -

Śmierć Afroamerykanina wywołała gwałtowny sprzeciw w Minneapolis, który rozlał się na kilkadziesiąt amerykańskich miast, nie wyłączając Waszyngtonu. Choć większość uczestników okazuje gniew pokojowo, sytuację wykorzystują zadymiarze i bandyci, którzy grabią sklepy i niszczą miejską infrastrukturę. Dochodzi do podpaleń komend policji i radiowozów.

Agresywne bandy podeszły również pod Biały Dom. Atak odparła policja i funkcjonariusze Secret Service, czyli ochrony prezydenta. 50 z nich zostało rannych. Prezydent USA od początku wybuchu społecznych emocji wzywał do spokoju, obiecując ukaranie winnych. W poniedziałek podczas powrotu z nabożeństwa powiedział, że łączy się protestującymi w antyrasistowskich poglądach.

Ostrzegł jednak, że jeśli sytuacja się nie uspokoi, władze federalne spacyfikują zadymiarzy i bandytów siłą. W tym celu Donald Trump spotkał się z sekretarzem obrony i prokuratorem generalnym. Po naradzie wydał rozkaz użycia dodatkowych sił porządkowych do przywrócenia bezpieczeństwa na terenie całego kraju. Kolejne jednostki wojskowe zostaną rozmieszczone w najbardziej zapalnych punktach.

- reklama -

Chodzi o mobilizację Gwardii Narodowej, której oddziały w liczbie 17 tys. żołnierzy już biorą udział w zapobieganiu grabieżom i podpaleniom. W tym samym czasie 45 tys. gwardzistów wspomaga walkę z epidemią.

Ponadto prezydent wezwał gubernatorów, aby z większą stanowczością zapobiegali działalności band rabunkowych. Do tej pory policja aresztowała ponad 1700 bandytów, jest także 5 ofiar śmiertelnych zajść.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Arkansas na drodze do normalności

Kolejny stan USA wprowadza prawo chroniące dzieci i młodzież przed szaleństwem ideologii LGBT. Na szczęście dla Amerykanów, kwestie te...

Przeczytaj jeszcze to!