Od wczoraj obowiązuje zmieniona ustawa antyprzemocowa. W życie weszły m.in przepisy, dające funkcjonariuszom policji i Żandarmerii Wojskowej, uprawnienia do wydawania sprawcy przemocy, nakazu “opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i zakazu zbliżania się do jego bezpośredniego otoczenia”.
Policjant będzie go mógł wydać np. w czasie interwencji. Nakaz, lub wspomniany zakaz, będzie miał też natychmiastową skuteczność.
Oba będą mogły być zastosowane jednocześnie. O tym, czy z nich skorzystać, zdecyduje funkcjonariusz, również w sytuacji, kiedy pozyska informacje na ten temat a nie tylko podczas interwencji.
W związku z tą nowelizacją, do art. 66 kodeksu wykroczeń, dodano podpunkt “b”, który stanowi, że “za niezastosowanie się do wydanego zakazu lub nakazu grozi nałożeniem grzywny, karą aresztu lub ograniczeniem wolności.
Nałożone przez funkcjonariusza nakaz eksmisji, czy zakaz zbliżania się, obowiązuje przez 14 dni. W celu jego przedłużenia, osoba pokrzywdzona musi złożyć do sądu stosowny wniosek. Orzekanie w tej kwestii odbywać się będzie w trybie przyspieszonym.
Nowelizacja wprowadza też rozwiązania ukierunkowane na doświadczające przemocy domowej dzieci. Komentująca je mec. Monika Horna-Cieślak, wskazuje na trzy zapisy ustawy chroniące niepełnoletnich, w tym określający specjalne zasady przesłuchania dziecka z zastrzeżeniem, że będzie ono możliwe tylko w sytuacjach, kiedy jest absolutnie niezbędne.
Źródło:gazetaprawna.pl