INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

08:35 | sobota | 25.06.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Siłownia otwarta w lockdownie wygrywa w sądzie. Sanepid musi wypłacić odszkodowanie

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

25 czerwca

Niemiecki sposób na powojenny świat

Czwartek, 24 czerwca 1943 r. Niemcy zawsze chcieli rządzić światem i zawsze uważali, że mają do tego prawo. Nie było zbrodni, której by nie popełnili...

Koniecznie przeczytaj

Siłowania z Gorzowa Wielkopolskiego działała mimo lockdownu. Sanepid poszedł z nią na wojnę… i przegrał w sądzie.

Urzędnicy prześladujący przedsiębiorców w trakcie lockdownu powinni zacząć się bać. Coraz więcej firm wygrywa w sądach, a odszkodowania mogą niebawem zacząć być odczuwalne dla budżetu.

- reklama -

Najnowszym przykładem jest siłownia z Gorzowa Wielkopolskiego, który otworzyła się w czasie lockdownu. Przedsiębiorcę postanowił ukarać sanepid.

Teraz WSA w Gorzowie Wielkopolskim wydał wyrok w tej sprawie. Nie dość, że grzywna w wysokości 25 tys. złotych została uchylona, to Sąd zadecydował, że sanepid musi wypłacić przedsiębiorcy 4350 złotych.

Zdaniem Sądu doszło do naruszenia standardów konstytucyjnych.

- reklama -

„Dominujący i ugruntowany jest również pogląd, zgodnie z którym rozporządzenie – jako wydane na podstawie ściśle określonego upoważnienia ustawowego – nie może dowolnie modyfikować ani uzupełniać upoważnienia. Odstępstwa od treści upoważnienia nie mogą być usprawiedliwione względami praktycznymi ani potrzebami związanymi z rozstrzyganiem konkretnych problemów prawnych” – czytamy na stronie nsa.gov.pl.

„[…] W konsekwencji podejmowana w tym zakresie samoistna działalność prawotwórcza doprowadziła do objęcia regulacjami rozporządzenia materii ustawowej i naruszenia szeregu podstawowych wolności i praw jednostki, w tym wolności działalności gospodarczej z art. 22 Konstytucji RP. Zgodnie z tym artykułem ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny” – czytamy dalej.

„[…] Należy również wskazać, że zakaz naruszania istoty wolności i praw konstytucyjnych nie ma, co do zasady zastosowania w stanach nadzwyczajnych, poza wyjątkami, o których mowa w art. 233 ust. 1 Konstytucji RP. Wśród tych wyjątków nie ma wolności działalności gospodarczej. Z art. 233 ust. 3 Konstytucji RP wynika natomiast wprost, że ustawa określająca zakres ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela w stanie klęski żywiołowej może ograniczać wolność działalności gospodarczej (art. 22 Konstytucji RP). W związku z tym warunkiem konstytucyjnym umożliwiającym ingerencję w istotę wolności działalności gospodarczej jest uczynienie tego w jednym ze stanów nadzwyczajnych opisanym w Konstytucji RP. W sytuacji, gdy nie doszło do wprowadzenia któregokolwiek z wymienionych w Konstytucji RP stanów nadzwyczajnych, żaden organ państwowy nie powinien wkraczać w materię stanowiącą istotę wolności działalności gospodarczej” – ocenił sąd.

- reklama -

Źródło: Najwyższy Czas!

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Bez prądu, bez ogrzewania, ale z zerową emisyjnością. Oto przyszłość Europy.  

Obowiązek wyłączania klimatyzacji latem a ogrzewania zimą. Dostawy prądu i gazu tylko w określonych godzinach. To rzeczywistość wojenna? Nie....

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x