INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

22:17 | czwartek | 28.03.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Niemcy też mają problemy z roszczeniami żydowskimi. I co? Nie zwracają mienia

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

28 marca

Takie są rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie

Uczelnia miała być przeznaczona głównie dla szlachty, ale wbrew intencjom fundatora jej charakter zmienił się szybko ze szlacheckiego na mieszczański.15 marca 1594 Przekładając...

Koniecznie przeczytaj

Na terenie byłej NRD raz po raz odżywa kwestia zwrotu i odszkodowań za żydowskie nieruchomości wywłaszczone w czasach III Rzeszy, informuje Deutsche Welle.

Najwięcej emocji i protestów na terenie byłej NRD wywołują do dziś roszczenia związane z koniecznością oddania nieruchomości przez dzisiejszych właścicieli.

- reklama -

Według federalnej ustawy własnościowej (Vermögensgesetz) – Własność żydowska musi zostać zwrócona byłym posiadaczom.

– Oznacza to, iż obecni posiadacze nieruchomości, które zostały nabyte w dobrej wierze muszą opuścić domy, gospodarstwa lub parcele i zwrócić je byłym właścicielom bądź wysuwającej takie roszczenia organizacji JCC – tłumaczy rozgłośnia.

Jak dodaje – Nie ma znaczenia, że nowi właściciele zainwestowali częstokroć nie tylko swą długoletnią pracę, ale także duże sumy pieniędzy.

- reklama -

Jednak zdaniem DW zapisy ustawy – Vermögensgesetz – nie zawsze oznaczają jej stosowanie w praktyce przez sądy orzekające w procesach o zwrot mienia żydowskiego.

Przykładem był wyrok Federalnego Trybunału Konstytucyjnego (Bundesverfassungsgericht) w największym tego rodzaju procesie na terenie byłej NRD. Dotyczył tysiąca parceli z domkami jednorodzinnymi na pożydowskim osiedlu w Kleinmachnow koło Poczdamu.

– W 2009 r. sąd odrzucił zwrot mienia Żydom, powołując się na regulacje wyjątkowe, zgodnie z którymi wykluczony jest zwrot osiedli należących do spółdzielni.

- reklama -

Strona przegrana zaskarżyła wniosek przed Trybunałem Sprawiedliwości UE, który w kwietniu 2016 r. potwierdził wyrok Federalnego Sądu Konstytucyjnego.

Deutsche Welle podkreśla, że w latach 2004 – 2018 Federalny Urząd ds. Własnościowych odnotował ogółem 205 tysięcy wniosków o zwrot mienia.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Wezwał go Pan – zmarł ks. prałat Roman Kneblewski

W Wielką Środę Diecezja Bydgoska poinformowała o śmierci ks. prałata Romana Kneblewskiego, wybitnego duchownego, znanego z gorącego patriotyzmu i...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx