INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

10:39 | piątek | 19.04.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Unia Europejska w pułapce zielonej energetyki

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

19 kwietnia

Jedźcie sami do Niemiec…

13 kwietnia 1943 W czasie II wojny światowej, Warszawa była dla Niemców najniebezpieczniejszym z okupowanych przez nich miast Europy. Każdy Polak mógł wtedy zginąć...

Koniecznie przeczytaj

Kancelaria prawna ClientEarth ostrzegła Unię Europejską, że złamie własne przepisy, jeśli określi inwestycje w energię gazową jako proekologiczne, informuje agencja Reutera.

Ekspertyza przekazana Komisji Europejskiej stwierdza, że kategoryzacja gazu jako paliwa przyjaznego dla środowiska stoi w sprzeczności z prawnie wiążącym celem UE, który mówi o zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych, o co najmniej 55 proc. do 2030 r. i do zera w 2050 r.

- reklama -

Opinia powstała w związku przygotowaniem unijnej dyrektywy mającej za zadanie przekierowanie kapitałów prywatnych na ekologiczną ścieżkę. Jak informuje Reuter, Komisja Europejska ma podjąć w najbliższych miesiącach decyzję, czy nowa klasyfikacja klimatyczna uzna gaz ziemny i energię jądrową za zielone inwestycje.

– Gdyby została podjęta, zwiększając inwestycji w przedsięwzięcia wykorzystujące gaz ziemny, byłoby to całkowicie sprzeczne z zobowiązaniami podjętymi przez Komisję Europejską zarówno na szczeblu międzynarodowym, jak i unijnym – Reuter cytuje fragment opinii ClientEarth.

Ponadto ekspertyza wskazuje na zagrożenie, którym jest ryzyko przekierowania ogromnych kapitałów z odnawialnych źródeł energii na wsparcie inwestycji gazowych, co umożliwiłaby dyrektywa klasyfikacyjna.

- reklama -

Prawnicy dodają, że gaz nie spełnia obowiązującej zasady UE, zgodnie z którą inwestycje przyjazne ekologicznie muszą przyczyniać się do stabilizacji emisji cieplarnianej na poziomie, który zapobiega groźnym zmianom klimatu.

Reuter przypomina, że chociaż gaz nie powoduje takich samych zanieczyszczeń, jak

węgiel, jego spalanie nadal powoduje emisję dwutlenku węgla i metanu. Niemniej jednak niektóre kraje UE postrzegają gaz jako paliwo przejściowe i twierdzą, że powinien zostać uwzględniony, po to, aby odejść od energetyki węglowej. Szeroko zakrojony lobbing zmusił Komisję do opóźnienia decyzji w sprawie klasyfikacji o prawie rok, komentuje Reuter.

- reklama -

W ostatnich tygodniach spór uległ intensyfikacji z powodu wzrostu cen gazu do rekordowego poziomu.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
euzebiusz
09.10.2021 08:57

jak powoduje wydzielanie metanu, to wpuśćmy go spowrotem do pieca i będzie super 😀 😀

reklama spot_img

Ostatnio dodane

Pekin dokarmia czerwone kleszcze

Dwie grupy społeczne wspierają sprzeczne z ludzką naturą, niepraktyczne i destrukcyjne idee. Ci, którzy na tym szaleństwie ubiją interes...

Przeczytaj jeszcze to!

1
0
Podziel się z nami swoją opiniąx