INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

Centralna Agencja Informacyjna

15:52 | czwartek | 28.10.2021

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Z ostatniej chwili!

CAI 24 – Liczba potwierdzonych przypadków Covid-19 wynosi już 2 885 185. Zdiagnozowano 211 nowych zakażeń. Zmarły 2 osoby. Epidemia w naszym kraju pociągnęła już za sobą 75 299 ofiar.

Kryzys CDU. Nadszedł czas powyborczych rozliczeń

Czas czytania: 2 min.

Koniecznie przeczytaj

Po przegranych wyborach do Bundestagu Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna rozpoczyna procedurę reorganizacji, podczas której wybierze nowego lidera. Ekspertom trudno przewidzieć wynik partyjnego głosowania, ponieważ brak zdecydowanego faworyta — informuje Deutsche Welle.

11 października CDU rozpoczęła proces wewnętrznych zmian. Ich powodem była porażka w niedawnych wyborach do Bundestagu, w których CDU wraz z bawarską Unią Chrześcijańsko-Społeczną (CSU), zajęła drugie miejsce, uzyskując poparcie 24,1 proc. Niemców.

Dotychczasowy lider CDU i kandydat na kanclerza Armin Laschet natychmiast ogłosił gotowość utworzenia koalicji rządzącej z Zielonymi i Partią Wolnych Demokratów (FDP). Zainteresowane partie przeprowadziły serię rozmów sondażowych, po których liderzy Zielonych i FDP podjęli decyzję o zawieszeniu konsultacji z CDU. Na skutek nieudanej próby budowy koalicji Laschet zasygnalizował gotowość swojej dymisji ze stanowiska przewodniczącego CDU.

W rozmowach o formowaniu koalicji rządowej miejsce chrześcijańskich demokratów zajęła Socjaldemokratyczna Partia Niemiec, która zwyciężyła w wyborach z 25,7 proc. głosów. Obecnie to SPD pod przywództwem dotychczasowego wicekanclerza i ministra finansów Olafa Scholza negocjuje z Zielonymi i FDP.

Szanse powołania gabinetu kanclerskiego w tym składzie są jednak mgliste, ze względu na spory pomiędzy SPD i FDP, które dotyczą szczególnie polityki finansowej. Wolni Demokraci tradycyjnie skłaniają się do współpracy z chadekami, a potencjalny sojusz z socjaldemokratami jest wyzwaniem dla kierownictwa partii.

DW przypomina, że zapowiedź nadchodzącej reorganizacji CDU została ogłoszona w ubiegłym tygodniu. Laschet powiedział, że partia ​​musi zacząć nowy rozdział, czy to w koalicji rządowej, czy to w opozycji, ale na pewno z innymi władzami. Według polityka reorganizacja CDU powinna nastąpić na wszystkich szczeblach, od przewodniczącego i prezydium po zarząd partii.

Słowa następcy Angeli Merkel zostały odebrane przez jego współpracowników jako potwierdzenie gotowości do rezygnacji, o czym mówi się w CDU/CSU od czasu, gdy po 16 latach rządów Merkel partia przegrała wybory. Rezygnację polityka z funkcji przewodniczącego poparli minister gospodarki i energii Peter Altmeier oraz były rywal Lascheta w walce o schedę po Merkel Friedrich Merz.

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Czy Polacy urządzą Tuskowi zimny prysznic?

Wydaje mi się, że Polacy coraz wyraźniej dostrzegają aktywną rolę Niemiec dążących do obalenia polskiego rządu, który przecież ma...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x