INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

Centralna Agencja Informacyjna

12:02 | sobota | 04.12.2021

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Z ostatniej chwili!

CAI 24 – Liczba potwierdzonych przypadków Covid-19 wynosi już 2 885 185. Zdiagnozowano 211 nowych zakażeń. Zmarły 2 osoby. Epidemia w naszym kraju pociągnęła już za sobą 75 299 ofiar.

Co się przytrafiło Facebookowi?

Czas czytania: 2 min.

Koniecznie przeczytaj

„Przez kilka godzin w poniedziałkowe popołudnie [4 października] Facebook – oraz jego spółki zależne Instagram i Whatsapp – były całkowicie offline. Krążyły pogłoski, że duże części giganta mediów społecznościowych zostały całkowicie usunięte. Inni sugerowali, że to cyberatak. Sam Facebook twierdzi, że nie doszło do ataku i że był to czysto inżynierski błąd, ale oczywiście żadna firma technologiczna nigdy nie przyznałaby się, że jest podatna na włamanie. Zawsze istnieje możliwość, że całe wydarzenie zostało wyreżyserowane. Tak czy inaczej, czas w którym doszło do wydarzenia jest bardzo podejrzany” – mogliśmy przeczytać na portalu „Off-Guardian” dwa dni po incydencie.

Trochę suchych faktów
Problemy firmy technologicznej potwierdził na Twitterze Andy Stone, dyrektor ds. komunikacji Facebooka. „Jesteśmy świadomi tego, że niektórzy użytkownicy mają problem z dostępem do naszych aplikacji i produktów. Pracujemy nad przywróceniem wszystkiego do normy tak szybko, jak to możliwe. Przepraszamy za wszelkie niedogodności” – napisał Stone.
Polskich użytkowników o całym wydarzeniu na bieżąco informowały portale. Polskie i polskojęzyczne. Z Bussiness Insider (BI) mogliśmy się dowiedzieć już 4 października, czyli w dniu awarii, że według danych prezentowanych na stronie Downdetector problem rozpoczął się krótko przed godz. 18:00 i dotyczył nie tylko Polski. Według agencji EFE hiszpańskiej, światowej agencji informacyjnej, trudności z dostępem do serwisów zaobserwowano w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Francji, Rumunii, Norwegii, Gruzji, Grecji i innych krajach. O skali może świadczyć fakt, że liczba zgłoszeń do godz. 18:20 skoczyła ze stałego poziomu, określanego w przedziale od
3-10 tys., do ponad 20 tys. 

W przypadku Facebooka witryna w ogóle się nie ładowała. Zamiast niej przeglądarki informowały, że jest ona nieosiągalna. Z kolei na Instagramie nie odświeżały się posty, a komunikatory Messenger oraz WhatsApp nie były w stanie wysłać wiadomości. Była to jak dotąd największa globalna awaria serwisów z ponad 3 mld użytkowników. Jak podał na Twitterze ekspert ds. cyberbezpieczeństwa Brian Krebs, powołując się na źródła w Face-booku, awarię spowodowało błędne uaktualnienie protokołu BGP, systemu sterującego ruchem w Internecie. Awaria odcięła nie tylko ponad 3 mld użytkowników, ale też firmy funkcjonujące dzięki usługom i aplikacjom korporacji.

Więcej o sprawie przeczytacie na stronie Warszawskiej Gazety

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Dramatyczny brak równości w dostępie do szczepień

Globalna inicjatywa udostępniania szczepionek COVAX ogranicza zobowiązania wobec ubogich regionów. Luka szczepionkowa zamienia się w przepaść, aby bowiem spełnić...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x