INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

04:04 | wtorek | 26.11.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

W Bejrucie wybuchły pociski rakietowe?

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

26 listopada

Jan Kazimierz w słuckim pasie

20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic wszystkie mi potęgi,Wojsk ogromnych chmura,Za...

Koniecznie przeczytaj

Eksperci wojskowi podważają wybuch saletry amonowej jako przyczynę bejruckiej tragedii. Na podstawie znajomości materiałów pirotechnicznych wskazują, że eksplodowały pociski rakietowe.

– Włoski ekspert do spraw materiałów wybuchowych twierdzi, że w Bejrucie eksplodował gigantyczny skład amunicji – taką wiadomość przekazuje „Daily Mail”.

- reklama -

Brytyjski dziennik powołuje się na opinię Danilo Coppe, zwanego MrDynamite, który ze względu na ogromne doświadczenie uchodzi za jednego z najlepszych specjalistów w tej dziedzinie.

Coppe twierdzi, że na wybuch amunicji wskazuje kolor eksplozji, który wyklucza rozpowszechnioną informację, o tym, że w magazynie nr 12 bejruckiego portu była składowana saletra amonowa.

W takim przypadku chmura miałaby kolor żółty, tymczasem nad miastem podniósł się pomarańczowy „grzyb”. Taki kolor jest charakterystyczny dla eksplozji materiałów wybuchowych używanych jako napęd w pociskach rakietowych.

- reklama -

Ponadto, jak powiedział „Daily Mail” Mr Dynamite, na składowanie amunicji wskazują dwie sekwencje katastrofy. Najpierw wybuchł mniejszy pożar i nastąpił pierwszy wybuch, który zainicjował dopiero główną eksplozję.   

– Na zdjęciach najpierw wyraźnie widać ceglasto pomarańczowy słup ognia, który przechodzi w pomarańczowy, typowy dla wybuchu związków litu – ocenił włoski ekspert. – Lit jest składnikiem materiału napędowego pocisków rakietowych – dodał.

– Myślę, że było tam przechowywane uzbrojenie – zakończył analizę DaniloCoppe. Natomiast „Daily Mail” przypomina, że inni eksperci wojskowi porównali siłę eksplozji z wybuchem taktycznego ładunku jądrowego. Stanowił ekwiwalent jednej piątej mocy bomby atomowej zrzuconej w 1945 r. na japońską Hiroszimę.

- reklama -

W bejruckiej tragedii zginęło 160 osób, ponad 60 tys. odniosło rany i obrażenia. Zniszczeniu uległo 300 tys. domów, mieszkań i punktów infrastruktury libańskiej stolicy. 

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Ostatnie pożegnanie

Słowa mają wielką moc. Na początku było przecież Słowo. Umiejętność posługiwania się słowami to wielka sztuka, dana nielicznym. Smutna...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx