INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

02:33 | czwartek | 09.05.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Nobel z chemii dla dwóch kobiet

Czas czytania: < 1 min.

Kartka z kalendarza polskiego

9 maja

Dzień Zwycięstwa – dzień klęski i lekcja dla Polski

8 maja 1945 Jeśli więc w rocznicę zakończenia II wojny światowej mamy wyciągać jakiekolwiek z niej wnioski, to tylko ten, że jesteśmy zdani na...

Koniecznie przeczytaj

Mimo obiecanej od czterech lat nagrody w dziedzinie medycyny, francuska Emmanuelle Charpentier i Amerykanka Jennifer Doudna dostały Nobla w dziedzinie chemii, za opracowanie metody edycji genomu.

Panie są piątą i szóstą kobietą w historii z Nagrodą Nobla w tej dziedzinie i jednocześnie drugim w historii “tandemem” kobiecym w tej samej kategorii. Laureatki podzielą między siebie kwotę 10 milionów koron szwedzkich (866 000 funtów). W uzasadnieniu swojej decyzji, Królewska Szwedzka Akademia Nauk wskazała: „Emmanuelle Charpentier i Jennifer A. Doudna odkryły jedno z najostrzejszych narzędzi technologii genowej: nożyczki genetyczne CRISPR / Cas9″.

- reklama -

Ich metoda pozwala dziś naukowcom zmieniać DNA zwierząt, roślin i mikroorganizmów. Jest wykorzystywana m.in. w terapiach przeciwnowotworowych, może być pomocną w leczeniu chorób dziedzicznych, skutkuje też innowacyjnymi uprawami.

Emmanuelle Charpentier, ur. w 1968 r., pełni funkcję dyrektora oddziału badającego patogeny w Instytucie Biologii Zakaźnej im. Maxa Plancka w Berlinie.

Jennifer A. Doudna ur. w 1964 r. – profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, członek grupy badaczy Instytutu Medycznego Howarda Hughesa.

- reklama -

Źrodo:mirro.co.uk/polsatnews.pl

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Wpływ człowieka na klimat – niewielki ...

Jacek Frankowski Warszawa, 29 kwietnia 2024 List otwarty w obronie prawa do wyrażania poglądów naukowych Do: prof. Leszka Marksa prof. Krzysztofa Szamałka prof. Szymona Malinowskiego prof....

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx