Mimo obiecanej od czterech lat nagrody w dziedzinie medycyny, francuska Emmanuelle Charpentier i Amerykanka Jennifer Doudna dostały Nobla w dziedzinie chemii, za opracowanie metody edycji genomu.
Panie są piątą i szóstą kobietą w historii z Nagrodą Nobla w tej dziedzinie i jednocześnie drugim w historii “tandemem” kobiecym w tej samej kategorii. Laureatki podzielą między siebie kwotę 10 milionów koron szwedzkich (866 000 funtów). W uzasadnieniu swojej decyzji, Królewska Szwedzka Akademia Nauk wskazała: „Emmanuelle Charpentier i Jennifer A. Doudna odkryły jedno z najostrzejszych narzędzi technologii genowej: nożyczki genetyczne CRISPR / Cas9″.
Ich metoda pozwala dziś naukowcom zmieniać DNA zwierząt, roślin i mikroorganizmów. Jest wykorzystywana m.in. w terapiach przeciwnowotworowych, może być pomocną w leczeniu chorób dziedzicznych, skutkuje też innowacyjnymi uprawami.
Emmanuelle Charpentier, ur. w 1968 r., pełni funkcję dyrektora oddziału badającego patogeny w Instytucie Biologii Zakaźnej im. Maxa Plancka w Berlinie.
Jennifer A. Doudna ur. w 1964 r. – profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, członek grupy badaczy Instytutu Medycznego Howarda Hughesa.
Źrodo:mirro.co.uk/polsatnews.pl