INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

02:53 | sobota | 23.11.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Szef KPRM: apelujemy do seniorów, aby nie wychodzili z domu, gdy nie ma takiej konieczności

Czas czytania: 3 min.

Kartka z kalendarza polskiego

23 listopada

Jan Kazimierz w słuckim pasie

20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic wszystkie mi potęgi,Wojsk ogromnych chmura,Za...

Koniecznie przeczytaj

Apelujemy do seniorów, aby – jeżeli nie ma takiej konieczności – nie wychodzić z domu, by uniknąć ryzyka zakażenia koronawirusem – oświadczył w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk. Minister zapewnił, że nie jest rozważany stan klęski żywiołowej, ale nie wykluczył żadnych scenariuszy.

W sobotę premier Mateusz Morawiecki i szef resortu zdrowia Adama Niedzielski poinformowali, że od czwartku 15 października, w godzinach od 10 do 12 zakupy w aptekach, sklepach czy drogeriach będą mogły robić wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.

- reklama -

“Apelujemy do seniorów, by – jeżeli nie ma takiej konieczności – nie wychodzić z domu, by uniknąć ryzyka zakażenia koronawirusem” – powiedział Dworczyk pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia o dodatkowe plany ochrony osób najstarszych w czasie epidemii.

Szef KPRM podkreślił, że “seniorzy są najbardziej narażeni na zakażenie i ciężkie przechodzenie tego wirusa”. “Jeżeli spojrzymy na strukturę wiekową osób, które trafiają do szpitali, to seniorzy stanowią tutaj znakomitą większość” – poinformował.

Poza godzinami specjalnie zarezerwowanymi w sklepach dla seniorów, wśród innych działań minister wskazał na “szczególne zwrócenie uwagi” na Domy Pomocy Społecznej, na które wyasygnowane zostają w tym tygodniu dodatkowe środki na pomoc i wsparcie, w tym na dodatkowe środki ochronne. “I też będziemy co tydzień prowadzić ewaluację tego, jakie skutki przynoszą te działania, jak się rozwija pandemia i ewentualnie będziemy podejmować dalsze decyzję o obostrzeniach” – zapowiedział.

- reklama -

Pytany o dostępność do służby zdrowia, w tym dla osób starszych, i nie tylko w związku z pandemią, szef kancelarii premiera zapewnił, że resort zdrowia “cały czas pracuje nad doskonaleniem rozwiązań, które zapewniają dostęp do służby zdrowia nie tylko osobom chorym na koronawirusa czy zagrożonym koronawirusem”.

“Również chodzi o bieżące zabiegi, o te osoby, które walczą z innymi chorobami. Ale też trzeba jasno powiedzieć, że ta narastająca dynamika zachorowań i zwiększająca się wciąż liczba osób, które trafiają do szpitali, to jest duże wyzwanie i duże obciążenie dla służby zdrowia” – wyjaśniał. Zaznaczył, że “mierzy się z tymi wyzwaniami cała Europa, cały świat”.

Mówiąc o uderzeniu drugiej fali pandemii, zapewniał, że “mamy z jednej strony jeszcze dużo wolnych łóżek czy sprzętu, takiego jak respiratory zarezerwowanego dla osób dotkniętych Covidem, ale z drugiej strony, jeśli chodzi o zasoby służby zdrowia, o lekarzy, o pielęgniarki, to sytuację trzeba monitorować”. “Stąd też takie rozwiązania dotyczące koordynacji na poziomie województw, zarządzania transportem chorych, czy relokacją chorych. Musimy sobie poradzić z tym, musimy przejść przez ten trudny okres, bo jest to naprawdę bardzo duże obciążenie dla całej służby zdrowia” – podkreślił.

- reklama -

Pytany, czy rozważane jest wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, Dworczyk odparł: “Nie możemy wykluczać żadnych scenariuszy rozwoju sytuacji. Natomiast w tej chwili nie jest rozważany taki wariant”. Jak dodał, “przyjęliśmy szereg tzw. ustaw covidowych, które pozwalają państwu funkcjonować w tym trudnym czasie, (…) prowadzimy na bieżąco ewaluację rozwoju sytuacji i wdrażanych rozwiązań, zbiera się niemal codziennie Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego i decyzje podejmowane są na bieżąco”.

Szef KPRM był też pytany o rolę, jaką ma odegrać wicepremier Jarosław Kaczyński jako szef Komitetu Rady Ministrów ds. bezpieczeństwa i obronności.

“Komitet, którego celem będzie koordynacja współpracy międzyresortowej w sprawie bezpieczeństwa i obronności, rozpatrywanie projektów różnych aktów normatywnych, związanych z bezpieczeństwem, czy też podejmowanie inicjatyw w tym obszarze, to jest niezwykle istotne ciało, którego brakowało w polskim systemie politycznym, w polskiej administracji” – przekonywał.

Minister zwrócił uwagę, że “tego rodzaju rozwiązania funkcjonują praktycznie w większości krajów NATO”, podając za przykład Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Izrael.

“Od piątku również mamy takie forum, którym kieruje prezes Jarosław Kaczyński, w randze wicepremiera. Jestem przekonany, że to przyniesie bardzo pozytywne efekty dla budowania bezpieczeństwa państwa, dla budowania potencjału obronnego” – zapewniał Dworczyk. (PAP)

Autor: Mieczysław Rudy

rud/ itm/

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Nie zapalisz we własnym domu

Chcesz rzucić palenie a nie możesz? Twoja ukochana/ukochany oczekuje romantycznych kolacji przy świecach i wieczorów przy kominku, a Ty...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx