INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

06:53 | piątek | 22.11.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Prawie 170 tys. więcej zgonów w tym roku w UE między marcem a czerwcem

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

22 listopada

Jan Kazimierz w słuckim pasie

20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic wszystkie mi potęgi,Wojsk ogromnych chmura,Za...

Koniecznie przeczytaj

Pomiędzy marcem a czerwcem br. w 26 krajach UE, dla których dostępne są dane, odnotowano o 168 tys. zgonów więcej niż średnio w tym okresie w minionych latach – wynika z opublikowanych w poniedziałek danych Eurostatu.

Unijne biuro statystyczne podkreśliło, że publikowane przez nie liczby obejmują wszystkie zgony niezależnie od ich przyczyn, ale mogą być przydatne do oceny bezpośrednich i pośrednich skutków pandemii Covid-19 dla Europejczyków.

- reklama -

Szczyt dodatkowych 36 tys. dodatkowych zgonów w porównaniu ze średnią z czterech lat 2016–2019 miał miejsce na przełomie marca i kwietnia. Od początku maja w każdym tygodniu odnotowywano poniżej 5 tys. dodatkowych zgonów. Wraz z upływem czasu krzywa się wypłaszczała. W jednym z tygodni w drugiej połowie czerwca odnotowano nawet 2200 mniej zgonów niż średnio w minionych latach.

Spośród państw członkowskich UE, dla których dostępne są dane (wszystkie poza Irlandią), najwięcej dodatkowych zgonów w tym roku odnotowano w Hiszpanii (48 tys.). Na drugim miejscu pod tym względem znalazły się Włochy (46 tys.), potem Francja (30 tys.) oraz Niemcy i Niderlandy (po około 10 tys.). W pozostałych 21 państwach członkowskich, w tym w Polsce, w tym samym okresie odnotowano łącznie 25 tys. dodatkowych zgonów.

W porównaniu do minionych lat najmocniej śmiertelność w wiosennym szczycie pandemii wzrosła w Hiszpanii oraz w nieco mniejszym stopniu w Belgii (ponad dwukrotnie). Ponad 40 proc. dodatkowych zgonów odnotowano we Włoszech, Holandii, Francji, Luksemburgu, Szwecji i na Cyprze.

- reklama -

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja na poziomie regionów. W porównaniu do średniej liczby z lat 2016-2019, największy wzrost liczby zgonów odnotowano w Bergamo. W tym mieście w północnych Włoszech w 12. tygodniu br. roku zmarło o 895 proc. więcej osób niż zazwyczaj w tym czasie. W hiszpańskiej Segowii odchylenie od średniej wynosiło 634 proc.

Dane Eurostatu potwierdzają też większą śmiertelność mężczyzn niż kobiet, ale tylko w pierwszej fazie pandemii. Później różnica płci przestała mieć znaczenie.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

- reklama -

stk/ akl/

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Mega MAGA! Czyli słynne „fight, fight, fight!”

Agenda Kamali Harris była głównie ideologiczna, przesycona rozmaitymi „wokistowskimi” miazmatami, natomiast agenda Trumpa była praktyczna, odwołująca się do codziennych...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx