INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

23:33 | poniedziałek | 07.07.2025

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Rząd zapewnia: System ochrony zdrowia trzyma się mocno

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

7 lipca

Przewrót majowy

12 maja 1926 Marszałkowi Piłsudskiemu na krótko udało się skupić w ręku prawie całą władzę, ale po uchwaleniu konstytucji marcowej, stracił ją. Piłsudski ogłosił...

Koniecznie przeczytaj

System ochrony zdrowia jest policzony na kilkanaście do 30 tys. chorych, którzy otrzymają pomoc medyczną zgodnie z zasadami sztuki medycznej. Wszyscy chcemy uniknąć pełnego lockdownu – powiedział prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. epidemii.

Prof. Horban powiedział w poniedziałek w Polsat News, że ma nadzieję, iż podjęte przez system opieki medycznej i administrację środki, mające zapobiegać rozprzestrzenianiu się epidemii, zadziałają.

- reklama -

“System nasz, który jest policzony na kilkanaście tys. do 30 tys. chorych, wytrzyma to i ci chorzy będą załatwiani w taki sposób, w jaki powinni, czyli otrzymają pomoc medyczną, zgodnie z zasadami sztuki medycznej” – ocenił profesor.

Według Horbana poniedziałkowy spadek odczytu liczby zachorowań o 2 tys. to jeszcze za mało, by mówić o trwałym trendzie. “Z reguły w poniedziałek jest mniej nowo zdiagnozowanych, niż w środku tygodnia, bo taki jest cykl pracy laboratoriów” – stwierdził.

Zdaniem profesora ważne jest, że po weekendzie nie odnotowano liczby zakażeń w granicach 15-20 tys. “Widać światełko w tunelu, ale nie cieszmy się jeszcze za bardzo – wszystko zależy od nas i naszego zachowania” – dodał.

- reklama -

Według Horbana pełen lockdown to sytuacja, której wszyscy chcieliby uniknąć.

“Apeluję do wszystkich, aby stosowali tzw. niefarmakologiczne środki interwencji: dystans, maseczka” – powiedział profesor.

Horban zaznaczył, że sytuacja związana z protestami ulicznymi nie służy walce z epidemią i zwrócił się do obu stron konfliktu o cofnięcie się o krok, dwa i rozpoczęcie dialogu, a nie “ryzykowanie załamania się całego systemu ochrony zdrowia”.

- reklama -

Profesor dodał, że jego zdaniem wzrost zachorowań, z którym aktualnie się mierzymy, jest związany z powrotem studentów do szkół po wakacjach. “Przeciętnie rodzic studenta ma 50-60 lat, a to grupa, która jest widoczna dziś w szpitalach” – stwierdził.

W ocenie Horbana niesie to cały czas ryzyko dalszego wzrostu zachorowań, a wtedy “kalkulacje, o których mówił pan minister zdrowia, mogą okazać się chybione”.(PAP)

Piotr Gozdowski

pgo/ mhr/

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Skala kłamstw Tuska o kontrolach na granicy poraża

Niemcy zniszczyli propagandę Tuskowi. Sam kanclerz przyznał, że wprowadzona przez Tuska kontrola na granicy z Niemcami będzie przeprowadzana wspólnie...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx