Dziś media obiegła wiadomość niosąca nadzieję – Pfizer i BioNTech SE ogłosiły, że przygotowana przez nich szczepionka jest skuteczna w ponad 90 proc. To jeszcze nie znaczy, że jest gotowa, ale jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek – oświadczył w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.
Szef rządu we wpisie na Twitterze przypomniał, że amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował w poniedziałek o tym, że rozwijany przez niego projekt szczepionki przeciwko Covid-19 ma ponad 90 proc. skuteczności.
“To jeszcze nie znaczy, że (szczepionka) jest gotowa, ale jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek. Apeluję – chrońmy siebie i innych” – podkreślił premier.
Firma Pfizer ogłosiła, że w 2021 r. może wyprodukować do 1,3 mld dawek substancji. Projekt szczepionki jest rozwijany we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE. Premier Morawiecki na poniedziałkowej konferencji prasowej poinformował, że w środę planowane jest podpisanie umowy z BioNTech-Pfizer na dostawę szczepionek. Jak przekazał, Polska chce mieć co najmniej 20 mln szczepionek na koronawirusa i pewnie nastąpi to wiosną przyszłego roku.
Z kolei szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podała na Twitterze, że kierowana przez nią instytucja podpisze kontrakt z tym konsorcjum na 300 mln dawek.
Wstępne rozmowy Komisji Europejskiej z BioNTech-Pfizer na temat zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19 zakończyły się 9 września. Umowa z konsorcjum ma zapewnić wszystkim państwom członkowskim UE możliwość zakupu szczepionki, jak również przekazania jej w formie darów krajom o niskich i średnich dochodach lub jej redystrybucji w innych krajach europejskich.
Pfizer jest pierwszym koncernem farmaceutycznym, który opublikował dane o przeprowadzonych z sukcesem zakrojonych na szeroką skalę badaniach klinicznych nad szczepionką przeciw Covid-19 – informuje Reuters. Według firmy nie stwierdzono nic, co rodziłoby obawy o bezpieczeństwo użycia szczepionki i w tym miesiącu koncern wystąpi o zezwolenie na jej awaryjne dopuszczenie do użytku w USA.
Koncern zawarł już z rządem USA wartą 1,95 mld dolarów umowę na 100 mln dawek szczepionki, której dostawy mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. Analogiczne umowy zawarto z Unią Europejską, Wielką Brytanią, Kanadą i Japonią.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), obecnie w końcowej, trzeciej fazie badań klinicznych na całym świecie jest 10 projektów szczepionek, w tym szczepionka Moderny, kilka projektów chińskich oraz preparat przygotowywany przez brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki – informuje AFP. Pfizer i BioNTech jako pierwsi zdecydowali się na opublikowanie wyników badań. Żadna szczepionka nie otrzymała jeszcze zgody na komercyjną dystrybucję na dużą skalę.(PAP)
Karolina Kropiwiec
kkr/ mars/