„Wiele krajów europejskich unika tworzenia statystyk epidemicznych uwzględniających pochodzenie rasowe lub etniczne z obawy o naruszenie prywatność lub dyskryminację”, informuje Reuter.
Tymczasem środowiska naukowe i lekarskie zwracają uwagę na taką potrzebę ponieważ Covid19 sieje ogromne spustoszenie wśród Azjatów i Czarnych.
Agencja przytacza także argumenty organizacji obrony praw człowieka. Ich zdaniem publikacja takich statystyk ujawniłaby skalę dyskryminacji mniejszości etnicznych i rasowych w dostępie do usług medycznych i ich nierówne traktowanie podczas epidemii.
Jak informuje Reuter, z takim zarzutem spotkała się brytyjska służba zdrowia. Niedawne badanie przeprowadzone przez ClearView wykazało, że 60 proc. czarnych Brytyjczyków uważa, że ich zdrowie jest chronione gorzej niż białych obywateli.
W reakcji na apele lekarzy i organizacji pozarządowych Unia Europejska obiecała, że przyjrzy się metodom gromadzenia danych statystycznych. Okrągły stół w tej sprawie planowany jest pod koniec 2021 r.