Komisja Europejska przedstawiła projekt nowych regulacji dotyczących sztucznej inteligencji (AI). To pierwsze takie przepisy nie tylko w UE ale i na świecie, informuje Deutsche Welle.
Do pierwszej grupy ryzyka zaliczane zostały, np. filtry antyspamowe w poczcie elektronicznej. Nie stanowią zagrożenia dla praw ani bezpieczeństwa obywateli, więc nie potrzebują dodatkowych obostrzeń.
Drugą kategorię stanowią technologie stanowiące ograniczone ryzyko, jak chatboty czyli programy komputerowe, które są w stanie rozmawiać z internautą. Firmy korzystające z oprogramowania będą musiały poinformować użytkownika, że rozmawia z maszyną.
Trzecią kategorią są technologie AI, których stosowanie obarczone jest wysokim ryzykiem ponieważ mogą naruszać prawa obywatelskie. Mowa o algorytmach wykorzystywanych, np. do przeglądu aplikacji o pracę, oceniania zdolności kredytowej lub wniosków o zasiłek społeczny.
Mają podlegać nadzorowi ludzkiemu. Od decyzji wydanych przez system będzie można się odwołać.
Ostatnią kategorię stanowią systemy sztucznej inteligencji stanowiące niedopuszczalne ryzyko dla ludzi. To technologie w szkodliwy sposób manipulujące zachowaniem człowieka, jego opiniami i decyzjami.
Chodzi, np. o zabawki interaktywne, systemy wykorzystujące informacje o użytkowniku lub punktowej oceny lojalności obywateli. Ich stosowanie będzie w UE zakazane.