Instytut Rheingolda w Kolonii opublikował zatrważające dane dot. pokolenia 16-25 latków w Niemczech. Młodzi Niemcy są ogromnie zainteresowane epoką narodowego socjalizmu, a rządy Adolfa Hitlera wywołują u nich mieszaninę fascynacji i strachu.
Z badania wykonanego na zlecenie Archiwum Arolsen w Hesji wynika, że 75 proc. Niemców w wieku od 16 do 25 lat interesuje się epoką nazizmu. Wśród osób w wieku od 40 do 60 lat zainteresowanie tym okresem wynosi 66 proc.
Co ciekawe, badanie pokazuje, że pokolenie rodziców ma bardziej zdystansowany stosunek do tematu, niż tzw. pokolenie Z.
„Uczucie wolności od poczucia winy jest w tym pokoleniu jeszcze większe i pozwala na jeszcze bardziej bezstronne zajęcie się tym tematem” – powiedział prezes Instytutu Rheingold Stephan Gruenewald.
„Dziś to pokolenie doświadcza, że demokracja może być zagrożona” – powiedziała Floriane Azoulay, dyrektorka Archiwum Arolsen, które uważane jest za najbardziej wszechstronne archiwum ofiar i ocalałych z narodowego socjalizmu na świecie.
„Uważam za bardzo zrozumiałe, że pamięć wiąże się dla nich ze spojrzeniem w ich własny żywy świat, w którym coraz głośniej słychać głosy populistyczne, autorytarne i nietolerancyjne” – dodała.
Prezes Instytutu Rheingold Stephan Gruenewald zwraca uwagę na niebezpieczny trend. Młodzi ludzie interesują się nie tylko ofiarami reżimu Hitlera, ale także rozmyślają o jego sprawcach.
„Zadajesz sobie pytanie: co bym wtedy zrobił? Czy ja też zdradziłbym moich żydowskich sąsiadów? Z jednej strony jest to przerażające, bo być może trzeba będzie przyznać się przed samym sobą do niechcianej prawdy” – stwierdza Gruenewald.
O ile duża część pokolenia Z zdecydowanie dystansuje się od narodowego socjalizmu, to niewielka część zdaje się sympatyzować z ideami nie przyznając się do tego otwarcie. – Upajali się pokazem siły, tym, że cały świat bał się Niemców – komentuje Gruenewald.
W ramach badania przeprowadzono wywiady pogłębione z 100 osobami w wieku od 16 do 25 lat oraz dorosłymi w wieku od 40 do 60 lat. W kolejnym badaniu ilościowym przeprowadzono wywiady z kolejnymi 1058 nastolatkami i dorosłymi.