INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

23:08 | sobota | 23.11.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

No menu items!
Więcej

    Po Merkel tęsknią za Hitlerem?! Młodzi Niemcy są zafascynowani narodowym socjalizmem [SONDAŻ]

    Czas czytania: 2 min.

    Kartka z kalendarza polskiego

    23 listopada

    Jan Kazimierz w słuckim pasie

    20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic wszystkie mi potęgi,Wojsk ogromnych chmura,Za...

    Koniecznie przeczytaj

    Instytut Rheingolda w Kolonii opublikował zatrważające dane dot. pokolenia 16-25 latków w Niemczech. Młodzi Niemcy są ogromnie zainteresowane epoką narodowego socjalizmu, a rządy Adolfa Hitlera wywołują u nich mieszaninę fascynacji i strachu.

    Z badania wykonanego na zlecenie Archiwum Arolsen w Hesji wynika, że 75 proc. Niemców w wieku od 16 do 25 lat interesuje się epoką nazizmu. Wśród osób w wieku od 40 do 60 lat zainteresowanie tym okresem wynosi 66 proc.

    - reklama -

    Co ciekawe, badanie pokazuje, że pokolenie rodziców ma bardziej zdystansowany stosunek do tematu, niż tzw. pokolenie Z.

    „Uczucie wolności od poczucia winy jest w tym pokoleniu jeszcze większe i pozwala na jeszcze bardziej bezstronne zajęcie się tym tematem” – powiedział prezes Instytutu Rheingold Stephan Gruenewald.

    „Dziś to pokolenie doświadcza, że demokracja może być zagrożona” – powiedziała Floriane Azoulay, dyrektorka Archiwum Arolsen, które uważane jest za najbardziej wszechstronne archiwum ofiar i ocalałych z narodowego socjalizmu na świecie.

    - reklama -

    „Uważam za bardzo zrozumiałe, że pamięć wiąże się dla nich ze spojrzeniem w ich własny żywy świat, w którym coraz głośniej słychać głosy populistyczne, autorytarne i nietolerancyjne” – dodała.

    Prezes Instytutu Rheingold Stephan Gruenewald zwraca uwagę na niebezpieczny trend. Młodzi ludzie interesują się nie tylko ofiarami reżimu Hitlera, ale także rozmyślają o jego sprawcach.

    „Zadajesz sobie pytanie: co bym wtedy zrobił? Czy ja też zdradziłbym moich żydowskich sąsiadów? Z jednej strony jest to przerażające, bo być może trzeba będzie przyznać się przed samym sobą do niechcianej prawdy” – stwierdza Gruenewald.

    - reklama -

    O ile duża część pokolenia Z zdecydowanie dystansuje się od narodowego socjalizmu, to niewielka część zdaje się sympatyzować z ideami nie przyznając się do tego otwarcie. – Upajali się pokazem siły, tym, że cały świat bał się Niemców – komentuje Gruenewald.

    W ramach badania przeprowadzono wywiady pogłębione z 100 osobami w wieku od 16 do 25 lat oraz dorosłymi w wieku od 40 do 60 lat. W kolejnym badaniu ilościowym przeprowadzono wywiady z kolejnymi 1058 nastolatkami i dorosłymi.

    Śledź nas na:

    Czytaj:

    Oglądaj:

    Subskrybuj
    Powiadom o

    0 komentarzy
    oceniany
    najnowszy najstarszy
    Wbudowane informacje zwrotne
    Zobacz wszystkie komentarze
    reklama spot_img

    Ostatnio dodane

    Jak Sikorski „chwalił” Donalda Trumpa

     Ja chwaliłem prezydenta Donalda Trumpa – dodał Sikorski. Trudno orzec, czy Sikorski ma odbiorców tych słów za głupków, czy...

    Przeczytaj jeszcze to!

    0
    Podziel się z nami swoją opiniąx