INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

09:16 | niedziela | 24.11.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

UE wnosi do WTO skargę przeciwko Chinom

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

24 listopada

Jan Kazimierz w słuckim pasie

20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic wszystkie mi potęgi,Wojsk ogromnych chmura,Za...

Koniecznie przeczytaj

Unia Europejska podjęła działania przeciwko Chinom w Światowej Organizacji Handlu. Powodem są praktyki dyskryminacyjne Pekinu wymierzone w Litwę. Bruksela twierdzi, że pod pretekstem dwustronnego sporu, Chiny uderzają w eksport całej UE.

Associated Press, która informuje o europejskiej skardze do WTO, przypomina, że kryzys ma podłoże polityczne. Litwa zgodziła się, aby tajwańskie biuro interesów w Wilnie nosiło nazwę „Tajwan” zamiast chińskiego Taipei. Jest to termin używany przez inne kraje, aby nie drażnić ChRL, która uważa wyspę za część swojego terytorium bez prawa do uznania dyplomatycznego.

- reklama -

W odwecie Pekin wydalił ambasadora Litwy i wycofał własnego. W zeszłym miesiącu Litwa zamknęła swoją ambasadę w stolicy Chin. Obecnie Wilno oskarża Pekin o celowe przetrzymywanie eksportowanych towarów przez służbę celną. Wobec takiej sytuacji, UE zwraca się teraz ze skargą do WTO

– Decyzja o rozstrzygnięciu na forum WTO nie jest łatwym krokiem. Jednak po wielokrotnych nieudanych próbach rozwiązania problemu, nie widzimy innego wyjścia, niż zwrócenie się do Organizacji o rozstrzygnięcie sporu z Chinami – powiedział AP wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis.

Jak dodał urzędnik: – UE jest zdeterminowana, aby wspólnie i szybko przeciwdziałać naruszeniom zasad WTO, zagrażającym integralności europejskiego rynku. Równolegle kontynuujemy wysiłki dyplomatyczne, aby złagodzić napięcie.

- reklama -

Zdaniem AP, KE występująca w imieniu 27 państw członkowskich zgromadziła dowody chińskich działań dyskryminacyjnych. Obejmują, m.in. odmowy odpraw celnych litewskich towarów, odrzucanie wniosków importowych z Litwy oraz wywieranie nacisku na europejskie firmy spoza UE, aby usunęły Litwę ze swoich łańcuchów dostaw eksportowych do Chin.

Jak wyjaśnia agencja, pierwszym etapem działań UE w ramach zasady rozstrzygania sporów WTO jest „wniosek o konsultacje”. KE formalnie zwróci się do Chin z pytaniem, jakie środki zamierzają podjąć w celu polubownego rozwiązania sporu. Jeżeli w ciągu 60 dni UE nie uzyska odpowiedzi, zwrócić się do WTO o wydanie wiążącego orzeczenia w sprawie.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Waszyngton i Berlin jak Warszawa

Yes! Yes! Yes! Trio Donald Tusk, Szymon Hołownia i Adam Bodnar odnotowało międzynarodowy sukces! Ich taktykę stosowania prawa tak,...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx