INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

15:43 | poniedziałek | 25.11.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Rosyjski koncern chce wykupić austriackiego potentata nawozów sztucznych

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

25 listopada

Jan Kazimierz w słuckim pasie

20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic wszystkie mi potęgi,Wojsk ogromnych chmura,Za...

Koniecznie przeczytaj

Grupa EuroChem postanowiła wykorzystać trudną sytuację europejskich producentów nawozów sztucznych wywołaną wzrostem cen gazu. Rosyjski koncern ogłosił rozpoczęcie negocjacji w sprawie przejęcia jednego z największych wytwórców, austriackiego Borealis, oferując pół miliarda dolarów – informuje portal RBK.

Według RBK, EuroChem jest jednym z czołowych producentów nawozów mineralnych na świecie. Obecnie zamierza przejąć azotowego konkurenta mającego trzy zakłady we Francji i po jednym w Niemczech oraz w Austrii.

- reklama -

– Wyceniamy transakcję na 455 milionów euro (513 milionów dolarów). Ostateczna oferta zależy od szeregu warunków, w tym zgody rosyjskich, austriackich i unijnych organów regulacyjnych. Spodziewane zakończenie negocjacji to druga połowa 2022 r. – informuje spółka.

– Jesteśmy obecni na głównych rynkach świata. Włączenie Borealis do naszego portfela znacząco wzmocni pozycję grupy na tak kluczowym kierunku operacyjnym, jakim jest Europa – powiedział dyrektor generalny EuroChemu Władimir Rażewski.

Jak informuje RBK, grupa to pionowo zintegrowana firma z zakładami produkcyjnymi w Rosji, Belgii, Kazachstanie i na Litwie. Zatrudnia ponad 27 tys. osób w 40 krajach, a jej produkty dostarczane są do ponad 100 państw.

- reklama -

Natomiast Borealis zapatruje rolniczo ważne regiony Austrii i Francji oraz posiada 50 centrów dystrybucji w całej Europie. Rocznie firma dostarcza ok. 4 mln ton nawozów oraz ok. 800 tys. ton ciekłego azotu technicznego i 150 tys. ton melaminy.

Jak komentuje portal, do produkcji nawozów azotowych niezbędny jest gaz ziemny, którego ceny w Europie wzrosły kilkukrotnie. W szczytowym momencie giełdowe stawki paliwa przekraczały 2 tys. dol. za tysiąc metrów sześciennych. Rosnące ceny stawiają producentów nawozów w trudnej sytuacji. Część przedsiębiorstw zapowiedziała okresowe wstrzymanie lub zmniejszenie działalności. We wrześniu 2021 r. serwis Bloomberg poinformował, że tak postąpił Borealis, ponieważ rosnące ceny gazu obniżyły opłacalność branży.

Według RBK, blisko połowa mocy produkcyjnych w Europie jest zagrożona lub została już zamknięta. Średnie koszty amoniaku wzrosły ze 188 dol. za tonę w czwartym kwartale 2020 r. do ponad 900 dol. jesienią 2021 r. Borealis poinformował wówczas, że dokonuje przeglądu kosztów wytwarzania.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Waszyngton i Berlin jak Warszawa

Yes! Yes! Yes! Trio Donald Tusk, Szymon Hołownia i Adam Bodnar odnotowało międzynarodowy sukces! Ich taktykę stosowania prawa tak,...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx