INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

00:35 | środa | 30.04.2025

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

„Osoby wyznania mojżeszowego” zastąpią słowa „Żyd” i „Żydówka”. Rewolucja w słownikach

Czas czytania: < 1 min.

Kartka z kalendarza polskiego

30 kwietnia

Zbrodnia katyńska – Ostaszków

4 kwietnia 1940 Strzał w potylicę i "pogrzeb" w dole śmierci. Tak sowieci mordowali polską elitę - żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza i policjantów. Przez całe...

Koniecznie przeczytaj

Słownik Duden chciał, aby zamiast słów „Żyd” i „Żydówka” używać innych określeń. Na autorów posypały się gromy.

Duden to najważniejszy niemiecki słownik, ukazujący się od 1880 roku. W nowym opisie słowa „Żyd” pojawiło się dziwne objaśnienie.

- reklama -

„Czasami określenie Żyd, Żydówka jest postrzegane jako dyskryminujące ze względu na pamięć o stosowaniu języka narodowego socjalizmu. W takich przypadkach zazwyczaj wybiera się sformułowania takie jak osoby żydowskie, żydowscy współobywatele czy ludzie wyznania mojżeszowego”.

Objaśnienie to skrytykowała nawet społeczność żydowska, w tym Centralna Rada Żydów w Niemczech, której dyrektor wykonawczy Daniel Botmann napisał na Twitterze: „Czy wolno mówić Żyd? Tak! Proszę, żadnych „żydowskich współobywateli” ani „osób wyznania mojżeszowego”. Po prostu tylko ŻYDZI. Dziękuję!”.

Również przewodniczący podkomisji ds. stosunków religijnych z judaizmem przy Konferencji Episkopatu Niemiec, biskup Ulrich Neymeyr z Erfurtu, sprzeciwił się terminologii użytej w słowniku.

- reklama -

„Nienazywanie Żyda Żydem byłoby kapitulacją wobec nadużywania tego słowa” – powiedział portalowi katholisch.de.

Teraz na stronie Dudena zmieniono treść objaśnienia na: „Ze względu na antysemickie stosowanie w historii i teraźniejszości, zwłaszcza w czasach narodowego socjalizmu, słowa Żyd/Żydówka są od dziesięcioleci przedmiotem dyskusji. Jednocześnie słowa te są powszechnie używane w sposób oczywisty i nie są postrzegane jako problematyczne”.

Źródło: Deutsche Welle

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Wesołych Świąt!

Szeptane w podziwie, wykrzyczane w radości, Przesłanie Wielkanocne brzmi przez wieki ożywiając w nas tę samą wiarę, co w...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx