INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

20:18 | niedziela | 24.11.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Rosyjska branża pogrzebowa w szarej strefie

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

24 listopada

Jan Kazimierz w słuckim pasie

20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic wszystkie mi potęgi,Wojsk ogromnych chmura,Za...

Koniecznie przeczytaj

Rosyjska branża pogrzebowa odnotowuje wzrost zysków. Nikt nie zna prawdziwej skali obrotów ponieważ sektor działa w szarej strefie, informuje gazeta Kommiersant”.

Oficjalne dochody rosyjskiej branży funeralnej rosną szybciej niż inflacja, ale wolniej niż śmiertelność. Według danych Rosstatu, w 2021 r. obroty sektora były wyższe o 12,5 proc. co stanowi największy wskaźnik od 7 lat. Jednak biznes pogrzebowy twierdzi, że w tym samym czasie śmiertelność wzrosła o 15,1 proc. wskazując Rosjan nie stać na godne pochówki bliskich. Z kolei eksperci uważają, że w rzeczywistości dochody branży wzrosły o 30-50 proc. a różnicę tłumaczą zejściem części firm do szarej strefy gospodarczej.

- reklama -

„Kommiersant” cytuje opinię specjalistów sektora funeralnego, którzy twierdzą, że trudna sytuacja materialna powoduje rosnące problemy Rosjan z opłaceniem pochówków. Społeczeństwo coraz mocniej zaciska pasa i nie stać go „na dodatkowe obciążenia finansowe” wywołane śmiercią bliskich. Natomiast zdaniem ekspertów sieci domów pogrzebowych „Żurawli”, odnotowany 20-procentowy wzrost przychodów rok do roku to jedynie efekt rosnącej inflacji. 

Największy wzrost obrotów (53 proc.) nastąpił w zamożnym regionie moskiewskim, w którym przyrost śmiertelności wyniósł jedynie 10 proc. Z kolei na uboższej prowincji sytuacja jest odwrotna. Liczba zgonów przekracza wzrost obrotów branży pogrzebowej w przedziale 5-15 proc. 

Jeśli w Moskwie średni koszt pochówku wynosił 175 tys. rubli, w innych regionach Rosji zamykał się średnią kwotą 75 tys. rubli. Ponadto cena kwatery cmentarnej w stołecznym obwodzie wzrosła do 200 tys. podczas gdy w na prowincji nie przekracza 75 tys. rur.

- reklama -

Jak wskazuje „Kommiersant”, na dochody branży ogromny wpływ wywiera szara strefa. W europejskiej części kraju większość graczy na rynku usług pogrzebowych działa legalnie odprowadzając podatki, tymczasem w części azjatyckiej wiele firm działa na zasadzie opłat gotówkowych „przekazywanych z ręki do ręki”. 

Podobnego zdania jest członek Rady Biznesu przy Prezydencie Rosji reprezentujący branżę funeralną. Anton Awdiejew uważa, że usługi pogrzebowe w wielkich miastach „uległy wybieleniu”. 

Natomiast zdaniem eksperta Ilji Bołtunowa, oficjalne dane nie odzwierciedlają rzeczywistości. Według jego wyliczeń obroty branży, po uwzględnieniu szarych przychodów, wzrosły w ciągu roku o 20-25 proc. Z kolei ekonomista Michaił Burmistrow uważa, że we wszystkich regionach obroty sektora powinny wykazać wzrost, o co najmniej 50 proc. biorąc pod uwagę inflację i śmiertelność. Dlatego jest pewien, że biznes kwitnie jak nigdy wcześniej, tyle że zszedł w szarą strefę.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Waszyngton i Berlin jak Warszawa

Yes! Yes! Yes! Trio Donald Tusk, Szymon Hołownia i Adam Bodnar odnotowało międzynarodowy sukces! Ich taktykę stosowania prawa tak,...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx