INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

02:36 | wtorek | 26.11.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Embargo energetyczne bolesne dla Rosji, ale nie dla Europy

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

26 listopada

Jan Kazimierz w słuckim pasie

20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic wszystkie mi potęgi,Wojsk ogromnych chmura,Za...

Koniecznie przeczytaj

Unijne embargo energetyczne nałożone na Rosję mocno uderzy w gospodarkę rosyjską, ale nie w gospodarkę Niemiec i UE, Deutsche Welle publikuje wyniki analizy Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii (IfW).

W obliczu wojny na Ukrainie oraz europejskich i amerykańskich sankcji wobec Rosji, ekonomista Hendrik Mahlkow z instytutu IfW przeprowadził symulację, jakie zachodnie sankcje handlowe najmocniej uderzą w rosyjską gospodarkę.

- reklama -

– Rezultat wskazuje, że wstrzymanie handlu gazem spowoduje spadek rosyjskiej produkcji gospodarczej o niecałe 3 procent, a wstrzymanie handlu ropą o dodatkowy 1 proc. – głosi raport

Kluczowy wniosek brzmi: -Dla Niemiec i UE szkody gospodarcze byłyby w obu przypadkach niezwykle małe. Wobec tego nie ma znaczenia, czy UE wprowadzi embargo na import, czy Rosja zdecyduje o embargu eksportowym.

Z badania wynika ponadto, że w przypadku wstrzymania handlu gazem, niemiecki produkt krajowy brutto nadal utrzyma niewielki wzrost ok. 0,1 proc. Stanie się tak dzięki temu, że zachodni sojusznicy mogą zastąpić rosyjski import produktami z krajów sprzymierzonych, w czym Niemcy są szczególnie konkurencyjne.

- reklama -

– Natomiast w przypadku zastosowania embarga gazowego Niemcy mają przewagę cenową, na przykład w energochłonnej produkcji lub przetwórstwie metali, ponieważ krajowy mix energetyczny składa się z rosyjskiego gazu w stosunkowo niewielkim stopniu – twierdzi Instytut.

Według obliczeń IfW, embargo handlowe na ropę spowoduje spadek produkcji gospodarczej Rosji o 1,2 proc. ale tylko o 0,1 proc. w Niemczech i całej UE. Instytut szacuje, że makroekonomiczne skutki embarga na maszyny i części maszyn oraz pojazdy i części do pojazdów będą mniejsze. Spowodują skurczenie rosyjskiej gospodarki odpowiednio o 0,5 i 0,3 proc.

Również w tym przypadku IfW ocenia skutki dla wyników gospodarczych Niemiec i UE jako minimalne.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Waszyngton i Berlin jak Warszawa

Yes! Yes! Yes! Trio Donald Tusk, Szymon Hołownia i Adam Bodnar odnotowało międzynarodowy sukces! Ich taktykę stosowania prawa tak,...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx