INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

20:14 | niedziela | 24.11.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Europa walczy z wysokimi cenami energii

Czas czytania: 3 min.

Kartka z kalendarza polskiego

24 listopada

Jan Kazimierz w słuckim pasie

20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic wszystkie mi potęgi,Wojsk ogromnych chmura,Za...

Koniecznie przeczytaj

W całej Europie rządy obcinają podatki paliwowe i wydają dziesiątki miliardów, aby pomóc konsumentom, kierowcom ciężarówek, rolnikom i producentom. Nie chroni to UE przed falą społecznych protestów, informuje Reuter.

Wojna zaostrzyła kryzys energetyczny w Europie zależnej od rosyjskiej ropy naftowej i gazu ziemnego. Rządy mają ograniczone możliwości zapewnienia trwałej ulgi, tymczasem ceny gazu ziemnego i ropy napędzają rekordową inflację.

- reklama -

Większość krajów UE tnie podatki od paliw, wprowadza dotacje lub rabaty na ogrzewanie aby ograniczyć rachunki za energię dla gospodarstw domowych i małych firm.

– Takie środki są rozsądne ale ceny będą nadal rosły – powiedziała Elisabetta Cornago z Centre for European Reform. Zdaniem ekspertki: – Głównym problemem jest to, że środki mające na celu utrzymanie niskich cen energii tłumią efektywność energetyczną, inwestycje w zieloną energię i elektryfikację sektorów, które obecnie opierają się na paliwach kopalnych.

Natomiast według prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde: -Podwyżka stóp procentowych również nie przyczyniłaby się do ograniczenia cen energii. Dzieje się tak, ponieważ rosnące ceny paliw wynikają z fundamentalnych zmian na rynkach energetycznych.

- reklama -

Kryzys energetyczny będzie gorącym tematem szczytu Rady Europejskiej rozpoczynającego się w Brukseli, tymczasem Europejczycy wychodzą na ulice ponieważ cena benzyny w 27 krajach UE wzrosła średnio o 40 proc. rok do roku.

Francuscy kierowcy ciężarówek są niezadowoleni z pomocy, którą uważają za „niewystarczającą”. Zorganizowali blokadę w Normandii i nad Kanałem La Manche, która uniemożliwiła transport samochodowy. Na Cyprze setki hodowców zażądały rekompensaty w celu zrównoważenia gwałtownego wzrostu cen pasz z powodu wyższych kosztów transportu związanych z podwyżkami cen paliw.

Hiszpańscy kierowcy ciężarówek od ponad tygodnia zakłócają dostawy świeżych produktów i innych towarów do supermarketów, podczas gdy rolnicy sparaliżowali ciągnikami Madryt. Hodowcy bydła wylewali mleko, którego produkcja kosztuje ich więcej, niż zarabiają na sprzedaży. Włoscy kierowcy ciężarówek oraz załogi łodzi rybackich również zorganizowali jednodniowe protesty w związku z wysokimi kosztami paliwa. 

- reklama -

Protesty trwają nawet wtedy gdy rządy wydały miliardy na pomoc firmom i gospodarstwom domowym. W zeszłym tygodniu Pałac Elizejski zaprezentował wielomiliardowy pakiet pomocy gospodarczej, obejmujący częściowe dotacje do paliwa dla łodzi rybackich i ciężarówek oraz 3 miliardy euro, aby pomóc niektórym firmom płacić gwałtownie rosnące rachunki za gaz i elektryczność.

Grecja przyznaje jednorazową dotację dla taksówkarzy. Wielka Brytania ogłosiła pakiet obniżek podatków. Jednak propozycja władz znacznie odbiega od oczekiwań konsumentów, ponieważ w kwietniu rachunki za media wzrosną o 54 proc.

Urzędnicy na Cyprze twierdzą, że obniżyli podatki paliwowe do „absolutnego minimum” dopuszczalnego zgodnie z przepisami UE, co będzie kosztować rząd 30 milionów euro utraconych dochodów.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Waszyngton i Berlin jak Warszawa

Yes! Yes! Yes! Trio Donald Tusk, Szymon Hołownia i Adam Bodnar odnotowało międzynarodowy sukces! Ich taktykę stosowania prawa tak,...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx