INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

07:03 | piątek | 22.11.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Unia mądra po szkodzie?

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

22 listopada

Jan Kazimierz w słuckim pasie

20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic wszystkie mi potęgi,Wojsk ogromnych chmura,Za...

Koniecznie przeczytaj

Unia Europejska gorączkowo szuka sposobów, jak pogodzić szybkie odejście od rosyjskich surowców energetycznych z choćby częściowym ograniczeniem wzrostu cen energii, bez jednoczesnego odpuszczania celów klimatycznych Zielonego Ładu, komentuje Deutsche Welle.

Komisja Europejska wskazuje na konieczność stworzenia mechanizmu wspólnych zakupów gazu, połączonego z obowiązkiem napełnienia krajowych magazynów, w co najmniej 80 proc. do końca października.

- reklama -

– Unia musi szybko działać aby zapewnić dostawy energii na nadchodzącą zimę i zmniejszyć presję finansową na obywateli i przedsiębiorstw – powiedziała komisarz UE ds. energii Kadri Simson.

KE chce powołania grupy zadaniowej, która negocjowałaby wspólnie objętość i cenę importu LNG oraz gazu ziemnego spoza Rosji. Ma to zwiększać siłę przetargową w negocjacjach z producentami. Dołączenie do wspólnych zakupów byłoby dobrowolne. Bruksela czeka na reakcję krajów UE. Jak dotychczas tylko Niemcy i Austriacy ostrzegają, że we wspólnym systemie niełatwo będzie uwzględniać specyfikę krajowych miksów energetycznych.

W szczycie UE weźmie udział Joe Biden ponieważ Komisja Europejska i Waszyngton pracują nad sfinalizowaniem wspólnego oświadczenia na temat partnerstwa zakupu amerykańskiego LNG przez Europę. Amerykańską ambicją jest ujęcie w oświadczeniu nowych restrykcji wobec Moskwy. Stronnicy szybkiego odejścia od importu ropy z Rosji mają nadzieję, że nacisk Bidena pomoże w unijnych sporach o sankcje.

- reklama -

Według niemieckiej rozgłośni, Polska domaga się aby szczyt UE zobowiązał się do odejścia od importu rosyjskich surowców energetycznych w 2027 r. Inne kraje zamiast konkretnej daty wolą sformułowanie „tak szybko jak możliwe”, a zamiast „odejścia” – „uniezależnienie się”, co nie wykluczałaby przyszłego importu gazu lub ropy z Rosji. 

Polska chce, by Komisja do kwietnia przygotowała szczegółowy plan zarządzania kryzysem gazowym, aby przygotować Unię na eskalację konfliktu z Rosją i ewentualne odcięcie dostaw rosyjskiego gazu do Europy.

Z kolei Niemcy, Holendrzy i Duńczycy przekonują, że odpowiedzią na obecne skoki cen energii będzie wsparcie finansowe dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, które najbardziej odczuwają skutki wysokich rachunków. Natomiast Hiszpania, Włochy, Belgia opowiadają się za wprowadzeniem górnego pułapu dla hurtowej i detalicznej ceny na gaz w UE. 

- reklama -

Tymczasem Polska, Bułgaria, Węgry namawiają do zbijania cen za pomocą spowolnienia reform pakietu klimatycznego „Fit-For-55” czyli Zielonego Ładu.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

2 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Jebać globalistów
24.03.2022 16:24

Że ludzie jeszcze nie widzą, że ten “zielony ład” im bokiem wyjdzie 🙈

grom52
28.03.2022 08:30

… a po zakończeniu wojny z Ukrainą – pójdą znowu te neobolszewickie eurokurwiszony do łóżka z rosją.

reklama spot_img

Ostatnio dodane

Mega MAGA! Czyli słynne „fight, fight, fight!”

Agenda Kamali Harris była głównie ideologiczna, przesycona rozmaitymi „wokistowskimi” miazmatami, natomiast agenda Trumpa była praktyczna, odwołująca się do codziennych...

Przeczytaj jeszcze to!

2
0
Podziel się z nami swoją opiniąx