INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

03:27 | czwartek | 05.12.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Niemcy zmniejszą import rosyjskiej ropy?

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

5 grudnia

Jan Kazimierz w słuckim pasie

20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic wszystkie mi potęgi,Wojsk ogromnych chmura,Za...

Koniecznie przeczytaj

Do połowy roku Niemcy mogą zmniejszyć import rosyjskiej ropy o 50 procent. Niestety w przypadku gazu osiągnięcie „znaczącej niezależności” jest możliwe dopiero za dwa lata, informuje Deutsche Welle.

Wicekanclerz i minister gospodarki Robert Habeck przekonuje, że w obliczu agresji na Ukrainę, Niemcy szybko zmniejszają zależność od importu rosyjskiej energii.

- reklama -

– Do połowy 2022 r. dostawy rosyjskiej ropy naftowej powinny zmniejszyć się o połowę − powiedział polityk Zielonych, deklarując prawie całkowite uniezależnienie się od rosyjskiego surowca do końca obecnego roku.

Ponadto Habeck oświadczył, że już w najbliższych tygodniach uzależnienie od rosyjskiego węgla zmniejszy się z 50 do ok. 25 procent. Całkowita rezygnacja z dostaw tego paliwa ma nastąpić jesienią.

− Nasze firmy wypowiadają umowy rosyjskim dostawcom i przechodzą do innych producentów − oznajmił wicekanclerz.

- reklama -

W przypadku gazu proces ma potrwać dłużej. Szef resortu gospodarki kolejny raz podkreślił, że wprowadzenie całkowitego embarga nie jest obecnie możliwe, ponieważ wywołałoby zbyt dotkliwe konsekwencje gospodarcze i społeczne.

Zdaniem Habecka, uzyskanie znacznej niezależności od tego surowca nastąpi w połowie 2024 r. Będzie to jednak prawdopodobne tylko przy znacznej rozbudowie odnawialnych źródeł energii.

– Niemcy pożegnają się z rosyjskim gazem tylko wspólnym wysiłkiem rządu federalnego, krajów związkowych, władz lokalnych, firm i gospodarstw domowych – podkreślił Habeck.

- reklama -

Niemieckie ministerstwo gospodarki zaplanowało budowę pływających terminali skroplonego gazu z inwestycyjnym udziałem koncernów RWE i Uniper. Przedsiębiorstwa prowadzą negocjacje w sprawie kontraktów na specjalne statki.

Według Deutsche Welle, rząd federalny analizuje obecnie możliwe lokalizacje jednostek na Morzach Północnym i Bałtyckim.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Waszyngton i Berlin jak Warszawa

Yes! Yes! Yes! Trio Donald Tusk, Szymon Hołownia i Adam Bodnar odnotowało międzynarodowy sukces! Ich taktykę stosowania prawa tak,...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx