Ile roczników uczniów wyedukowanych na komiksie Arta Spiegelmana „MAUS” opuściło mury amerykańskich szkół? Ilu uczniom wtłoczono kłamstwa komiksu, który od wielu lat znajduje się w Stanach Zjednoczonych na liście lektury zarówno obowiązkowej, jak i pomocniczej w nauczaniu historii?
BW: Uważasz, że przez ostatnie trzydzieści lat wiedza o rzeczywistości Holokaustu uległa zmianie w Izraelu, a także w światowej społeczności żydowskiej? JD: Nie sądzę. Naprawdę nie sądzę. Jeśli mam być całkiem szczery, to wcale nie słyszymy polskiej opowieści.
„Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Żydach, ale za bardzo baliście się zapytać”, rozmówcy: Bartosz Węglarczyk, Jonny Daniels, wyd. Czerwone i Czarne, premiera książki 27 marca 2024. Przyjaciół rozmowę-rzekę otwiera rozdział Dlaczego Żydzi nienawidzą Polaków?, a zamyka Dlaczego ludzie nienawidzą Żydów? Najczęściej pojawiającymi się słowami, w różnych formach, są „nienawiść” i „nienawidzą”. – tak zaczyna swój felieton w najnowszej “Warszawskiej Gazecie” Jacek “Rekontra” Piasecki. I przypomina nieco już zapomnianą postać Jonny’ego Danielsa, który jeszcze parę lat temu brylował na wszystkich politycznych salonach i we wszystkich mediach – od “Gazety Wyborczej” po Radio Maryja. Z wyjątkiem “Warszawskiej Gazety”. Przywołuje też jego arcyciekawą wypowiedź, która może rzucać sporo światła na postawę ambasadora Izraela. “Jonny Daniels (rocznik 1986), który do 18 roku życia mieszkał w Londynie i był wychowywany w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej wyznał: „Zanim przyjechałem do Polski, sam nie lubiłem Polaków. Nienawidziłem Polaków. Byłem pewien, że podczas wojny byli gorsi niż naziści – tak zostałem wychowany i takie przekonania mi wpojono”. Jeśli tak, to “Rekontra” stawia pytanie o stan edukacji w Wielkiej Brytanii czy USA i o to, ile roczników uczniów wyedukowanych na komiksie Arta Spiegelmana „MAUS” opuściło mury amerykańskich szkół? Ilu uczniom wtłoczono kłamstwa komiksu, który od wielu lat znajduje się w Stanach Zjednoczonych na liście lektury zarówno obowiązkowej, jak i pomocniczej w nauczaniu historii?
“MAUS” słynny komiks Arta Spiegelmana, w którym Żydzi są pokazani jako myszki, Niemcy jako koty, a Polacy jako świnie (dla Żydów świnia to zwierzę nieczyste i wstrętne). “Przedstawienie Polaków przez autora komiksu jako świnie, jest celową zniewagą i próbą poniżenia Polaków. W kulturze masowej świnie są postrzegane jako odrażające, brudne zwierzęta, a w kulturze żydowskiej świnie i wieprzowina są uważane za nieczyste”, pisze “Rekontra”, dokonując uważnej analizy słynnego komiksu – traktowanego jako autentyczna relacja, w gruncie rzeczy – pełnego przekłamań i antypolskich fobii. Przykład? “W komiksie Spiegelmana wszyscy kapo w Auschwitz są Polakami, co jest kompletną fikcją, przeczą temu liczne zeznania ocalałych Żydów, naocznych świadków, którzy szczegółowo opisują okrucieństwa zadawane im przez żydowskich kapo”, pisze Piasecki.
Co naprawdę zawiera książka i jak na pokazanie Żydów jako świnie zareagowali zarówno sami zainteresowani, jak i Niemcy – czytaj koniecznie w najnowszej “Warszawskiej Gazecie”. Subskrypcja także na stronie: www.pl1vod.com