INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

23:43 | czwartek | 21.11.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Spisek managerów z japońskim rządem w tle

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

21 listopada

Jan Kazimierz w słuckim pasie

20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic wszystkie mi potęgi,Wojsk ogromnych chmura,Za...

Koniecznie przeczytaj

Ujawnione nagrania wskazują, że oskarżany o korupcję Carlos Ghosn, były prezes Grupy Renault może być niewinny. Najprawdopodobniej padł ofiarą spisku managerów Nissana wspieranych przez japoński rząd.

Zanosi się na sensacyjny zwrot akcji w sprawie jednej z najgłośniejszych afer w świecie motoryzacji. Portal francuskie.pl ujawnił szczegóły korespondencji managerów Nissana, którzy wraz z władzami w Tokio nie chcieli dopuścić, aby koncern Renault przejął japońskiego giganta samochodowego.

- reklama -

Przypomnijmy, że dwa lata temu prezes Grupy Renault-Nissan-Mitsubishi został aresztowany przez japońską policję pod zarzutem uchybień finansowych. Tokijska prokuratura wysunęła przeciwko Carlosowi Ghosnowi cztery oskarżenia o niekorzystne rozporządzenie finansami koncernu Nissan oraz jego zagranicznych spółek, m.in. w Omanie.

Guru fuzji własnościowych, jak świat motoryzacji nazywał francuskiego biznesmena libańskiego pochodzenia, słynął z żelaznej ręki. Przyniósł Renault i Nissanowi krociowe zyski za cenę wyrzucenia bruk 25 tys. pracowników i zamknięcia 5 fabryk samochodowego aliansu.

Nie stronił jednak od luksusów, fundując sobie jacht, rezydencje i napełniając konto, co stanowiło fundament japońskiego wniosku o aresztowanie. W 2019 r. Ghosn zwolniony za kaucją z więzienia zniknął japońskiej policji. Jego ucieczka do Libanu, dokonana w stylu filmowego Jamesa Bonda stał się medialną sensacją.

- reklama -

Obecnie, jak informuje portal francuskie.pl, sensacją są ujawnione nagrania japońskich managerów na czele z Hari Nada, który był dyrektorem japońskiego biura Ghosna. – Nissan powinien działać tak, żeby zneutralizować inicjatywę połączenia z Renault, zanim będzie za późno – portal cytuje treść wewnętrznej korespondencji japońskich dyrektorów.

Jak wskazuje chronologia ujawnionych dokumentów, Nada stał również za projektem anulowania fuzji Renault i Nissana oraz zablokowaniem ruchów kadrowych francuskiego koncernu. Chodziło o prawo mianowania nowej dyrekcji japońskiego producenta samochodów.

Z najnowszych publikacji wynika, że managerowie Nissana byli autorami spisku, który doprowadził do oskarżenia Ghosna i usunięcia z zajmowanych stanowisk.

- reklama -

Jak ocenia portal francuskie.pl, faktycznym podłożem afery Ghosna mógł być strach managerów przed utratą lukratywnych stanowisk. Ówczesny prezes Grupy Renault mocno naciskał japoński koncern w sprawie poprawy rezultatów finansowych, co wiązało się z koniecznością zmiany stylu zarządzania i zwolnieniami dyrektorów.

Jak przypominają agencje, Carlos Ghosn wystąpił z własnym pozwem o odszkodowanie wobec zarządu Nissana. Okazało się, że japońska prokuratura nie dysponuje praktycznie materiałem dowodowym obciążającym byłego prezesa Aliansu Renault-Nissan-Mitsubishi.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Mega MAGA! Czyli słynne „fight, fight, fight!”

Agenda Kamali Harris była głównie ideologiczna, przesycona rozmaitymi „wokistowskimi” miazmatami, natomiast agenda Trumpa była praktyczna, odwołująca się do codziennych...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx