Włoska Gwardia Finansowa przejęła 14 ton narkotyków. Eksperci spierają się o miejsce pochodzenia. Policja wskazuje na Państwo Islamskie. Media twierdzą, że za transportem stoi reżim Baszara Asada.
– Przeprowadziliśmy jedną z największych operacji antynarkotykowych – informuje włoska Gwardia Finansowa. Jednostki tej formacji policyjnej wraz z oddziałami karabinierów przejęły w porcie Salerno (40 km od Neapolu) 14 ton narkotyków.
Na kadrach opublikowanych w Twitterze widać, jak członkowie grupy operacyjnej do walki z kontrabandą, wycinają piłami łańcuchowymi otwory w papierowych rulonach. Z rzekomego transportu dla drukarni sypią się tysiące tabletek narkotyku.
Jak informuje komunikat, Gwardia Finansowa skonfiskowała 84 mln tabletek pochodnej amfetaminy o łącznej wartości miliarda euro. – Takiej ilości wystarczyłoby do zaopatrzenia połowy Europy – twierdzi włoska policja.
Gwardia Finansowa uważa, że za transportem stoi ISIS. Na tabletkach znajduje się wybita nazwa „kaptogan” zwany „narkotykiem dżihadu”. Pod taką marką Państwo Islamskie produkuje w Syrii pochodną amfetaminy. Zyskami ze sprzedaży finansuje działalność terrorystyczną.
Niezależni eksperci wątpią, czy w obecnej sytuacji ISIS jest zdolne do wyprodukowania ogromnej partii narkotyku. Kierownik Instytutu Bliskowschodniego w Waszyngtonie Charles Lister wskazuje raczej reżim w Damaszku. Armia Baszara Asada odbiła u ISIS wytwórnie narkotyków i dysponuje liniami produkcyjnymi.
Taką wersję potwierdza marszruta transportu. Narkotyki dotarły do Włoch z syryjskiego portu Latakia. Miasto i prowincja o tej nazwie od początku wojny domowej znajdują się pod kontrolą wojsk Baszara Asada. W Latakii znajduje się także główna baza rosyjskiej marynarki wojennej oraz lotniska wykorzystywane przez rosyjskie lotnictwo.