INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

06:27 | poniedziałek | 27.05.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Jak papież zniweczył zamiary cara, czyli koronacja na Jasnej Górze

Czas czytania: 4 min.

Kartka z kalendarza polskiego

27 maja

Zanim był Wołyń

16 maja 1657 Kozaccy oprawcy zabrali zakonnika go do rzeźni Grzegorza Hołowejczyka, gdzie go bestialsko torturowali – m.in. przypalając go ogniem, wbijając drzazgi za paznokcie...

Koniecznie przeczytaj

Niedziela, 22 maja 1910 r.

Po świętokradczej kradzieży na Jasnej Górze w 1909 r. złote korony dla Obrazu Matki Boskiej chciał ofiarować car Mikołaj II. Ku radości Polaków ubiegł go papież Pius X.

- reklama -

Około godz. 5-tej rano 23 października 1909 r. na Jasnej Górze ojcowie paulini dokonali wstrząsającego odkrycia – z Cudownego Obrazu Matki Boskiej zostały skradzione złote korony podarowane przez papieża Klemensa XI. Skradziona została także perłowa sukienka obrazu i liczne umieszczone wokół niego wota. Ówczesna prasa informowała, że wartość skradzionych klejnotów wynosiła „milijon rubki”. Nigdy nie udało się odzyskać skradzionych klejnotów maryjnych ani ustalić sprawców kradzieży. W społeczeństwie polskim narosło przekonanie, że rabunek był prowokacją władz rosyjskich zaborczych. Znajdując się na terenie zaboru rosyjskiego Jasna Góra miała znaczący wpływ na kształtowanie świadomości narodowej i stanowiła poważną przeszkodę w rusyfikacji społeczeństwa polskiego.

Na polityczny charakter tej kradzieży wskazywał fakt, że rabusie mogli zrabować znacznie cenniejsze precjoza, a jednak pozostawili je, rabując „tylko” klejnoty z Obrazu i wota. Przekonanie o prowokacji wzmocniła decyzja cara Mikołaja II, który postanowił podarować nowe złote korony dla Obrazu. Car motywował swoją decyzję oburzeniem po rabunku i chęcią uczczenia Obrazu otoczonego kultem także w kościele prawosławnym, ale społeczeństwo polskie odbierało jego to jako decyzję na wskroś polityczną i element rusyfikacji.

Dar papieża

- reklama -

Cara ubiegł papież Pius X. W efekcie  21 kwietnia 1910 r. papież przekazał delegacji polskiego duchowieństwa złote korony dla Maryi i Dzieciątka. Powiedział wtedy: – Zaledwie dowiedziałem się, że Polska płacze, postanowiłem ofiarować od siebie korony Matce Najświętszej na miejsce tych, które przesłał jeden z moich poprzedników. Boleję tylko, że moje ubóstwo nie pozwoliło mi złożyć daru tak wspaniałego, jaki zaofiarować pragnęło moje serce. Gdyby to było w mojej mocy, to bym cud uczynił, aby dar mój odpowiadał i gorącemu mojemu nabożeństwu ku Bogarodzicy i mojej miłości dla narodu polskiego.

Papież z pewnością był szczery, ale też nieco skromny – podarowane przez niego korony typu otwartego są ze złota, zwieńczone stylizowanymi sterczynami: na koronie Maryi – sześcioramiennymi gwiazdami, na koronie Dzieciątka z kolei – krążkami z rubinami. Korpus obu koron zdobi stylizowana dekoracja z główkami aniołków oraz rozsianymi na korpusie brylantami i rubinami. Ponadto z boków znajdują się emaliowane postacie wysadzanych brylantami aniołów podtrzymujących korony.

Trzy dni później, 24 kwietnia 1910 r. generał paulinów o. Euzebiusz Rejman uroczyście przeniósł papieskie korony z dworca kolejowego w Częstochowie na Jasną Górę.

- reklama -

Koronacja

Uroczysta koronacja Cudownego Obrazu koronami Piusa X odbyła się w niedzielę 22 maja 1910 r. Tej niedzieli przypadała uroczystość Trójcy Świętej, więc święto było podwójne. 

Koronacji dokonał bp Stanisław Zdzitowiecki, a nowa, koralowa sukienka dla Obrazu została wykonana z korali szlachetnych ofiarowanych przez kobiety z kieleckich wiosek Rembieszyce i Złotniki.

Sama koronacja odbyła się na Szczycie Jasnogórskim, a po niej zaniesiono Cudowny Obraz do kaplicy. Bezpośrednio po koronacji zostały odprawione równocześnie cztery msze święte. W kaplicy Cudownego Obrazu Mszę św. odprawił bp Jaczewski, w bazylice – bp Antoni Nowowiejski, na Bramie Lubomirskich prowadzącej na Jasną Górę – bp Jan Cieplak, na Szczycie Jasnogórskim – bp Stanisław Zdzitowiecki. W tych mszach uczestniczyło co najmniej pół miliona pielgrzymów (niektóre źródła mówią o blisko milionie pielgrzymów), przybyłych na te uroczystości na Jasną Górę.

W miarę upływu kolejnych dziesięcioleci, koralową sukienkę zastąpiły kolejne, wśród nich najczęściej używane obecnie sukienki brylantowa i rubinowa (nazwane tak od przeważającej liczby klejnotów użytych do ich wykonania), a także wykonane później z innych klejnotów. W 2005 r., krótko przed śmiercią, złote korony dla Jasnogórskiego Obrazu podarował papież Jan Paweł II, jednak najczęściej Obraz można oglądać w koronach Piusa X. W 2018 r. malarz i hafciarz Andrzej Majewski wykonał dla Obrazu sukienkę perłową, wzorowaną na tej skradzionej w 1909 r. Została poświęcona na Jasnej Górze w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia 2018 r.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Zanim był Wołyń

16 maja 1657 Kozaccy oprawcy zabrali zakonnika go do rzeźni Grzegorza Hołowejczyka, gdzie go bestialsko torturowali – m.in. przypalając go...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx