INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

05:37 | sobota | 27.07.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Jak papież zniweczył zamiary cara, czyli koronacja na Jasnej Górze

Czas czytania: 4 min.

Kartka z kalendarza polskiego

27 lipca

Bestialski mord tysięcy Polaków przez herojów Ukrainy

11 lipca 1943 Krwawa niedziela 11 lipca 1943 r. była kumulacją ludobójstwa popełnionego przez Ukraińców na Polakach. Tego dnia Ukraińcy z OUN-UPA i wspierająca...

Koniecznie przeczytaj

Niedziela, 22 maja 1910 r.

Po świętokradczej kradzieży na Jasnej Górze w 1909 r. złote korony dla Obrazu Matki Boskiej chciał ofiarować car Mikołaj II. Ku radości Polaków ubiegł go papież Pius X.

- reklama -

Około godz. 5-tej rano 23 października 1909 r. na Jasnej Górze ojcowie paulini dokonali wstrząsającego odkrycia – z Cudownego Obrazu Matki Boskiej zostały skradzione złote korony podarowane przez papieża Klemensa XI. Skradziona została także perłowa sukienka obrazu i liczne umieszczone wokół niego wota. Ówczesna prasa informowała, że wartość skradzionych klejnotów wynosiła „milijon rubki”. Nigdy nie udało się odzyskać skradzionych klejnotów maryjnych ani ustalić sprawców kradzieży. W społeczeństwie polskim narosło przekonanie, że rabunek był prowokacją władz rosyjskich zaborczych. Znajdując się na terenie zaboru rosyjskiego Jasna Góra miała znaczący wpływ na kształtowanie świadomości narodowej i stanowiła poważną przeszkodę w rusyfikacji społeczeństwa polskiego.

Na polityczny charakter tej kradzieży wskazywał fakt, że rabusie mogli zrabować znacznie cenniejsze precjoza, a jednak pozostawili je, rabując „tylko” klejnoty z Obrazu i wota. Przekonanie o prowokacji wzmocniła decyzja cara Mikołaja II, który postanowił podarować nowe złote korony dla Obrazu. Car motywował swoją decyzję oburzeniem po rabunku i chęcią uczczenia Obrazu otoczonego kultem także w kościele prawosławnym, ale społeczeństwo polskie odbierało jego to jako decyzję na wskroś polityczną i element rusyfikacji.

Dar papieża

- reklama -

Cara ubiegł papież Pius X. W efekcie  21 kwietnia 1910 r. papież przekazał delegacji polskiego duchowieństwa złote korony dla Maryi i Dzieciątka. Powiedział wtedy: – Zaledwie dowiedziałem się, że Polska płacze, postanowiłem ofiarować od siebie korony Matce Najświętszej na miejsce tych, które przesłał jeden z moich poprzedników. Boleję tylko, że moje ubóstwo nie pozwoliło mi złożyć daru tak wspaniałego, jaki zaofiarować pragnęło moje serce. Gdyby to było w mojej mocy, to bym cud uczynił, aby dar mój odpowiadał i gorącemu mojemu nabożeństwu ku Bogarodzicy i mojej miłości dla narodu polskiego.

Papież z pewnością był szczery, ale też nieco skromny – podarowane przez niego korony typu otwartego są ze złota, zwieńczone stylizowanymi sterczynami: na koronie Maryi – sześcioramiennymi gwiazdami, na koronie Dzieciątka z kolei – krążkami z rubinami. Korpus obu koron zdobi stylizowana dekoracja z główkami aniołków oraz rozsianymi na korpusie brylantami i rubinami. Ponadto z boków znajdują się emaliowane postacie wysadzanych brylantami aniołów podtrzymujących korony.

Trzy dni później, 24 kwietnia 1910 r. generał paulinów o. Euzebiusz Rejman uroczyście przeniósł papieskie korony z dworca kolejowego w Częstochowie na Jasną Górę.

- reklama -

Koronacja

Uroczysta koronacja Cudownego Obrazu koronami Piusa X odbyła się w niedzielę 22 maja 1910 r. Tej niedzieli przypadała uroczystość Trójcy Świętej, więc święto było podwójne. 

Koronacji dokonał bp Stanisław Zdzitowiecki, a nowa, koralowa sukienka dla Obrazu została wykonana z korali szlachetnych ofiarowanych przez kobiety z kieleckich wiosek Rembieszyce i Złotniki.

Sama koronacja odbyła się na Szczycie Jasnogórskim, a po niej zaniesiono Cudowny Obraz do kaplicy. Bezpośrednio po koronacji zostały odprawione równocześnie cztery msze święte. W kaplicy Cudownego Obrazu Mszę św. odprawił bp Jaczewski, w bazylice – bp Antoni Nowowiejski, na Bramie Lubomirskich prowadzącej na Jasną Górę – bp Jan Cieplak, na Szczycie Jasnogórskim – bp Stanisław Zdzitowiecki. W tych mszach uczestniczyło co najmniej pół miliona pielgrzymów (niektóre źródła mówią o blisko milionie pielgrzymów), przybyłych na te uroczystości na Jasną Górę.

W miarę upływu kolejnych dziesięcioleci, koralową sukienkę zastąpiły kolejne, wśród nich najczęściej używane obecnie sukienki brylantowa i rubinowa (nazwane tak od przeważającej liczby klejnotów użytych do ich wykonania), a także wykonane później z innych klejnotów. W 2005 r., krótko przed śmiercią, złote korony dla Jasnogórskiego Obrazu podarował papież Jan Paweł II, jednak najczęściej Obraz można oglądać w koronach Piusa X. W 2018 r. malarz i hafciarz Andrzej Majewski wykonał dla Obrazu sukienkę perłową, wzorowaną na tej skradzionej w 1909 r. Została poświęcona na Jasnej Górze w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia 2018 r.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Bestialski mord tysięcy Polaków przez herojów Ukrainy

11 lipca 1943 Krwawa niedziela 11 lipca 1943 r. była kumulacją ludobójstwa popełnionego przez Ukraińców na Polakach. Tego dnia...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx